Neděle 23. února 2020svátek má Svatopluk 6 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

V Egyptě začne pátrání po hrobce Nefertiti, může být u Tutanchamona

Nefertiti. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nefertiti. | foto: Shutterstock

KÁHIRA V Egyptě začne ve čtvrtek nový průzkum hrobky faraona Tutanchamona, aby se ověřila teorie, podle níž by mohla hrobka obsahovat tajnou komoru s ostatky slavné královny Nefertiti. Nedávno to naznačil anglický archeolog Nicholas Reeves.

Průzkum potrvá tři dny a ministr pro památky Mahmúd Damátí řekl, že Egypťané použijí infračervenou technologii. Budou se prozkoumávat stěny Tutanchamonovy hrobky, aby se zjistilo, zda za nimi nejsou utajené komory.

Reeves, který pracuje na univerzitě v Arizoně, při detailním prověřování fotografií stěn hrobky údajně objevil zazděné, dosud neobjevené dveře. Reeves měl k dispozici pouze fotografie a sám upozornil, že se jedná jenom o teorii.

Za stěnami prý jsou nejméně dvě komory, přičemž Brit si myslí, že v jedné by mohlo být tělo Nefertiti a v druhém jejího manžela krále Achnatona, který nastolil monoteistické náboženství zasvěcené bohu slunce Atonovi. Egypt jej uctíval ale jenom přechodně.

Tutanchamona měl Achnaton s jednou ze svých vedlejších manželek Nefertiti žila ve 14. století před naším letopočtem, byla hlavní Achnatonovu manželkou a její podobu zachytila busta, která se našla v roce 1912 a jež se nyní vystavuje v berlínských muzejních sbírkách. Nefertiti porodila jenom dcery, nikoli syny, a její vliv postupně zanikal.

Objev století

Damátí řekl, že o výsledku průzkumu bude informovat na tiskové konferenci, která se bude konat v sobotu v Luxoru. Podle jeho slov by mohlo jít o „objev 21. století“.

Egypťané prověřovali severní stěnu hrobky infračerveným termografem už jednou a začátkem listopadu ohlásili, že konstatovali rozdílnou teplotu jednotlivých partií stěny. Sdělili tehdy, že bude nutné provést další průzkum.

Tutanchamonův hrob našel v roce 1922 Brit Howard Carter. Na rozdíl od jiných luxorských hrobek byla téměř neporušená a obsahovala 5000 předmětů, které byly s mrtvým do hrobu uloženy.

Premium

Postavili si malý domek. Přezdívají mu termoska na bydlení

Cestičky okolo domu vydláždili kameníci, u vchodu osadili dva kamenné stupně. Z... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nic z moderního komfortu v něm nechybí, na druhou stranu ani centimetr nikde nepřebývá. Tomáš Staněk navrhl a postavil...

Premium

Dobrá káva jde uvařit i doma. Testovali jsme přístroje pro její výrobu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chutnou kávu si uvaříte i doma. Dražší špičkové přístroje uvaří voňavé espresso zmáčknutím knoflíku. Na filtrovanou...

Premium

Test střešních boxů: které jsou vhodné pro lyže a jakou mají nosnost

Střešní boxy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Střešní boxy výrazně zvyšují převozní možnosti auta – nabízejí obvykle od 300 po více než 500 litrů dodatečného objemu...

Advantage Consulting, s.r.o.
OPERÁTOR VÝROBY – KLEMPÍŘ

Advantage Consulting, s.r.o.
Středočeský kraj
nabízený plat: 22 000 - 27 000 Kč