Sobota 6. června 2020svátek má Norbert 18 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

V egyptském Údolí králů odkryli tunel k hrobce faraona Sethiho I.

Předměty obejevené v tunelu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Předměty obejevené v tunelu | foto: Sandro VanniniReprofoto

KÁHIRA Egyptští archeologové odhalili poslední úsek nedokončeného tunelu, který vede k hrobce faraona Sethiho I. v Údolí králů u Luxor. Nedokončený tunel měl spojovat 3300 let starou faraonovu hrobku s tajným místem pohřbu, oznámil nejvyšší egyptský archeolog Zahí Havás.

Práce na odkrývání tunelu, který byl poprvé objeven už v roce 1817 italským dobrodruhem Giovannim Belzonim, trvaly tři roky.

V chodbě dlouhé 174 metry byly objeveny figurky z různých materiálů, úlomky keramiky z 18. dynastie, maketa lodi, schody zdobené nápisy a dokonce i instrukce, jež tu pro dělníky nechal dávný architekt. "Zvedněte dveřní sloupek nahoru a průchod udělejte širší," nabádá jeden z pokynů na ozdobných dveřích do vedlejší chodby. Je psán hieratickým písmem (zjednodušenými hieroglyfy).

Všude v tunelu se našly předběžné náčrty plánované výzdoby i nápisy.

Je to první zcela odhalený tunel, jenž byl vyrubán ve skále v hloubce 98 metrů.

Sethi I. (vládl v letech 1314-1304 před naším letopočtem) patřil k zakladatelům 19. dynastie v období Nové říše. Proslavil se vojenskými výboji, posílením vlivu Egypta směrem na východ i západ a významná byla i jeho stavitelská činnost, například v Karnaku. Jeho hrobka vyniká barevnými malbami na zdech.

Otcem Sethiho I. byl Ramesse I. a synem naopak Ramesse II. Veliký, který je znám nejen výjimečně dlouhou vládou, ale i stavbou chrámů a kolosálních soch po celém Egyptě.

Podle Haváse nebyly ani tunel ani tajný hrob dokončeny kvůli předčasné faraonově smrti. Pravděpodobně se ale stal inspirací pro podobnou strukturu hrobky Ramesse II

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Hledáme 80 testerek: Vyzkoušejte s námi tapiokový puding od Dr. Oetker
Hledáme 80 testerek: Vyzkoušejte s námi tapiokový puding od Dr. Oetker

Vyzkoušejte s námi lahodný, bezlepkový tapiokových puding Dr. Oetker. Stačí se zaregistrovat jako testerka a do komentářů odpovědět na otázku.