Pondělí 1. června 2020svátek má Laura 20 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

V Evropě prudce klesá počet lučních motýlů, zjistili vědci

Motýl (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Motýl (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PAŘÍŽ Populace více než poloviny hlavních druhů evropských lučních motýlů prudce klesá v důsledku jejich mizejícího životního prostředí. Informovala o tom Evropská agentura pro životní prostředí, kterou citovala agentura AFP.

"Populace motýlů klesly o téměř 50 procent, což ukazuje na dramatický pokles luční biodiverzity," uvedla EAA. Ze 17 druhů motýlů sledovaných v 19 zemích v letech 1990 až 2011 se u osmi druhů počet populace zmenšil, dva zůstaly stejné a u jednoho populace vzrostla. U šesti zbylých nebylo možné trend zjistit.

Jako příčinu uvádí zpráva EAA rozšiřující se zemědělství, kde používání pesticidů a vysazování monokultur obilovin je ničivým faktorem biodiverzity. Negativní dopad má ovšem také mizení luk v horských a bažinatých oblastech, zvláště pak ve východní a jižní Evropě. Neudržované louky rychle zarůstají křovím a stromy, což vytlačuje rostliny, na nichž jsou motýli závislí.

Motýli jsou přitom ukazatele zdraví životního prostředí, v němž hrají klíčovou roli při opylování některých druhů rostlin.

Mezi 17 sledovanými druhy, na jejichž populaci se vědci zaměřili, byli jak široce rozšíření motýli, jako je soumračník rezavý (Ochlodes sylvanus), tak "specializované" druhy, jako je modrásek bahenní (Phengaris nausithous), který se vyskytuje v chladnějších oblastech včetně České republiky tam, kde se vyskytuje jeho živná rostlina krvavec toten (Sanguisorba officinalis).

,
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Máte svou sedačku plnou skvrn? Poradíme vám, jak s nimi zatočit
Máte svou sedačku plnou skvrn? Poradíme vám, jak s nimi zatočit

Malé odolné flíčky na sedačce obvykle nikdo neřeší, případně přes ně prostě přehodí deku. Jenže pokud máte doma dítě nebo domácího mazlíčka, nevyhnete se ani pořádným flekům. Jak se jich zbavit?