Středa 8. dubna 2020svátek má Ema 19 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

V Indii bude první reaktor na thorium

Radioaktivita - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Radioaktivita - ilustrační foto. | foto: Hynek Glos, Lidové noviny

PRAHA Indie plánuje postavit jako první země na světě thoriový těžkovodní reaktor. Místo běžného uranu poslouží jako palivo méně radioaktivní thorium.

Projekt počítá s thoriovým reaktorem o výkonu 300 megawatt, což je 30 procent současného výkonu jednoho temelínského bloku. Práce na reaktoru začnou do roku 2012 a mají být dokončeny během sedmi let.

"Thorium je méně radioaktivní a Indie ho má dostatečné zásoby. Nový projekt má zvýšit energetickou bezpečnost země," sdělil prezident České nukleární společnosti Václav Hanus. Odhaduje se, že Indie disponuje zhruba třetinou světových zásob thoria, které se nacházejí ve státech Kerala a Tamil Nadu na jihu země.

"Není známo, že by další země světa zamýšlely podobný reaktor postavit," řekl tisku ředitel Centra jaderného výzkumu Indíry Gándiové v indickém Kalpakkamu Baldév Radž. Reaktorové experimenty s thoriem se ale uskutečňují i v dalších zemích světa.

Experti poukazují na fakt, že thoriové reaktory produkují jaderný odpad s výrazně nižším poločasem rozpadu než při využití uranu nebo plutonia. Samotné thorium přímo štěpitelné není, je ale možné ho různými cestami měnit na štěpitelný uran.

,
Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Radioaktivita - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Radioaktivita - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Radioaktivita - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...