12. července 2010 13:06 Lidovky.cz > Relax > Věda

V Izraeli našli dosud nejstarší písemný doklad z Jeruzaléma

Jeruzalém | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jeruzalém | foto: Shutterstock

JERUZALÉM Nedávno nalezený střep z hliněné tabulky je patrně nejstarším psaným dokumentem nalezeným kdy v Jeruzalémě. Podle archeologů z Hebrejské univerzity pochází nápis ze 14. století před naším letopočtem a dokládá význam Jeruzaléma jako oblastního střediska už v době bronzové, tedy předtím, než se za krále Davida stalo hlavním městem židovského státu.

Střep o velikosti necelých šesti centimetrů čtverečních byl součástí větší tabulky. Jsou na něm klínovým písmem v akkadštině vyryta obsahem nevýznamná slova jako vy, že, jim, dělat a později. Podle nálezců to byl asi dopis a je patrné, že pisatelem byl vysoce vzdělaný člověk, což znamená, že tabulka pocházela z domu vládce. Skupina profesorky Hebrejské univerzity Ejlaty Mazarové ji našla při průzkumu nejstarší části Jeruzaléma.

Nejstarší písemný doklad nalezený v JeruzaléměK rozluštění přispěl asyrolog Wayne Horowitz. Podle něj je střep příliš malý na to, aby se z něj dal vyvodit obsah celého textu původní tabulky. Způsob, jakým byl nápis proveden, ale poskytuje informace o autorovi.

"Tabulka i rukopis jsou zjevně velmi kvalitní, což naznačuje, že autorem byl prvotřídní písař. Ti v oněch dobách působili jedině ve velkých a významných střediscích," řekl Horowitz.

Dopis faraónovi

Podle něj byla tabulka patrně vyhotovena na příkaz jeruzalémského panovníka jako vzkaz egyptskému faraonovi. Vyhotovena byla z hlíny nacházející se v Jeruzalémě. "Jeruzalém v té době nebyl provinční tišinou, ale jedním z významných měst této oblasti," řekl Horowitz.

Mazarová fragment označila za jeden z nejvýznamnějších nálezů a počítá s dalšími. "Takový střípek tady určitě neleží osamocen, musí jich tu být víc," řekla.

Čtěte více

Její skupina v únoru odhalila kámen, který byl součástí opevnění vybudovaného před 3000 lety, tedy v době vlády krále Šalamouna a prvního chrámu, který nechal Šalamoun postavit kolem roku 960 před naším letopočtem.

Podle archeologů bylo opevnění dlouhé 70 metrů a vysoké šest metrů, což svědčí o tom, že Jeruzalém byl v té době sídlem silné vlády disponující pracovními silami i dalšími zdroji nezbytnými k vybudování podobně náročné stavby.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz