8. dubna 2015 6:28 Lidovky.cz > Relax > Věda

V Kalifornii moře vyplavuje tisíce lachtanů, hlavně mláďat

Lachtan (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lachtan (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

LOS ANGELES Na jihokalifornské pobřeží letos oceán vyplavil zatím rekordních 2250 bezmocných lachtanů, především mláďat. Je to desetinásobek počtu vyplavených lachtanů za první tři měsíce loňského roku a více než dvojnásobek dosavadního maxima z roku 2013.

Oznámila to v pondělí federální agentura pro mořské rybolovné zdroje. Vědci se domnívají, že lachtaní samice se kvůli nedostatku potravy v blízkosti pobřeží musejí vydávat dál na moře, a mláďata tak musejí nechávat napospas vlnám delší dobu.

Za nedostatek ryb podle vědců mohou neobvykle slabé větry podél západního pobřeží kvůli nimž se místní pobřežní vody oteplují. Tento posun začal být podle agentury patrný v roce 2013, kdy úřady hlásily u lachtanů kvůli vyplavení mláďat „neobvykle vysokou úmrtnost“.

Agentura, která spadá pod Národní úřad pro ovzduší a oceány (NOAA), začala monitorovat počty lachtanů vynášených na pobřeží Kalifornie v roce 2004. Letošní březen jich bylo 1050, což byl dosud nejvyšší údaj za jeden měsíc, řekl agentuře Reuters mluvčí agentury Michael Milstein.

Lidovky.cz, ČTK