Čtvrtek 2. dubna 2020svátek má Erika 11 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

V LHC se srazily první protony

Vědci v řídícím středisku obřího detektoru ATLAS | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vědci v řídícím středisku obřího detektoru ATLAS |

Ženeva  V obřím urychlovači Evropské organizace pro jaderný výzkum (CERN) se včera večer, tři dny po jeho opětném spuštění, uskutečnily první kolize částic. CERN to oznámil v komuniké vydaném v Ženevě, kde sídlí.

Badatelé přivedli částice ke kolizi ve čtyřech bodech 27 kilometrů dlouhého kruhového tunelu vybaveného 9600 magnety, které řídí a urychlují jejich tok.

Opatrný začátek
Ke srážce došlo při relativně malé energii,  900 GeV (900 miliard elektronvoltů), každý paprsek přispěl polovinou. V další fázi má být dosaženo hranice 1.2 teraelectron voltů (1,2 bilionů elektronvoltů) .Takové energie dosud žádný urychlovač nedosáhl. LHC by měl dosáhnout energie až 7 TeV na jeden paprsek.

Obří urychlovač částic CERN

Kolize protonů obíhajících tunelem proti sobě by měly vytvářet elementární částice, které nebyly dosud nikdy pozorovány a které převažovaly ve vesmíru těsně po takzvaném velkém třesku, než se spojily, aby vytvořily jádra atomů, napsala agentura AFP.

"Stopy (vytvořené kolizí částic), které pozorujeme, jsou nádherné," řekl mluvčí CERN Andrej Golutvin. Podle dalšího mluvčího Jürgena Schukrafta všichni v kontrolním sále vybuchli nadšením.

Urychlovač byl uveden do provozu v pátek po čtrnáctiměsíční přestávce způsobené závažnou poruchou, jež se objevila už krátce po jeho spuštění.

Dokáže urychlit pohyb částic tak, že dosahují téměř rychlosti světla. Při jejich srážkách se tudíž mohou vytvořit podmínky, které existovaly těsně po předpokládaném vzniku vesmíru.

,
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Poradíme: Aby mateřství bylo plné radostí
Poradíme: Aby mateřství bylo plné radostí

Zjistila jste, že jste těhotná nebo už máte doma roztomilé batole? Mít děti je obrovská radost, ale zároveň to znamená přemýšlet, jak vše zorganizovat a zaplatit. Na zdraví, zvlášť těch nejmenších, nelze šetřit. Poradíme vám, kde získat nějaké výhody a ušetřit.