Středa 3. června 2020svátek má Tamara 23 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

V Malawi je ohrožena bájná ryba chambo

V Malawi je ohrožena bájná ryba chambo | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V Malawi je ohrožena bájná ryba chambo | foto: Reprofoto

MALAWI Jezero Malawi bývalo kdysi rájem pro rybolov, zejména díky bájné rybě chambo, která se vyskytuje v jeho mělčinách po tisíciletí. Přílišný rybolov však zbavuje jezero jeho bohatství a místní rybáři přicházejí o obživu, píše agentura AFP.

Edward Njeleza je jedním z těchto rybářů. Kromě rybolovu dnes vyrábí nejrůznější předměty z perel. Prohlašuje, že dnes vyloví zhruba desetinu toho, co před deseti lety. Tenkrát vylovil s pomocníky až 300 kilogramů ryb denně, zatímco dnes je to pouhých 25 kilogramů.

"Jezdíme na jezero, ale nikdy nic zvláštního nechytíme. Kdysi jsme strávili na vodě dvě hodiny denně a vraceli jsme se s plnou lodí, dnes tam strávíme 12 hodin a přivezeme méně než tehdy," prohlašuje. Mezinárodní svaz pro ochranu přírody a přírodních zdrojů (IUCN) ve své poslední studii o rybě chambo (oreochromis lidole), která byla kdysi zdrojem bohatství lidí žijících u jezera, hovoří o tom, že její populace poklesla za uplynulých deset let o 70 procent. Letos by IUCN měla zveřejnit novou studii, ale místní vědci již mají jasno, jaké přinese závěry.

ČTĚTE TAKÉ:

"Hlavními příčinami poklesu zásob ryb, zejména ryby chambo, je přílišný rybolov a zhoršování kvality vody v důsledku klimatických změn," prohlašuje William Chadza, ředitel Centra pro ochranu životního prostředí v Blantyre. "Jde o vážnou situaci, a pokud nic neučiníme, brzy v jezeře nebudou žádné ryby," dodává.

Zdroj příjmů

Rybáři kolem jezera Malawi, kteří kdysi prosperovali, si dnes musejí nacházet jiné zdroje příjmů, podobně jako Njeleza, jenž vyrábí šperky z perel, aby vůbec vyšel.Někdy se mu také podaří sehnat nějakého turistu, jenž si přeje projet se po jezeře. Než v noci vyjede na rybolov. Bez velké naděje na úlovek.

Za další z faktorů, které kritickou situaci prohlubují, je považována i neschopnost vlády zajistit dodržování rybolovných sezón, které by umožňovaly rybám rozmnožovat se. "V tomto boji prohráváme," připouští Gervaz Thamala, prezident malawské Společnosti pro přírodu a životní prostředí. "Zákony na ochranu ryby sice máme, ale problém je v tom, že se nedodržují," říká. "Směřujeme přímo ke katastrofě, k úplnému vyhubení chamba," varuje.

Dogo Morris je šéfem skupiny deseti rybářů, kteří na jezeře právě vytahují síť, kterou rozprostřeli před šesti hodinami. Vytáhnou ji bez velkého úsilí - je v ní sotva deset kilogramů potěru. "Nemám nic na prodej," říká Morris tuctu potenciálních kupců, kteří na jeho úlovek čekali. Mezi nimi je i Raymond Johnson, dodavatel do několika hotelů a restaurací ve městě Blantyre. Čekal na větší úlovek ryb chambo tři dny, ale marně. "Obchody mi jdou špatně, moje příjmy klesly o 45 až 50 procent," stěžuje si.

,
Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Šéf BIS Michal Koudelka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Streamovací receivery | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!