Sobota 4. dubna 2020svátek má Ivana 1 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

V Maroku odkryli první skelety lidí z kultury zvoncovitých pohárů

Stará kazba v Maroku | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Stará kazba v Maroku | foto: Shutterstock

RABAT Tým marockých archeologů odkryl první skelety a hroby lidí z kultury zvoncovitých pohárů na území Maroka. Jedinci rituálně pohřbení v jeskyni asi 80 kilometrů východně od metropole Rabatu jsou datováni přibližně do doby před 5000 lety. Tento nález podle expertů významně přispěje k poznání pohřebních zvyklostí pozdního eneolitu. Informovala o tom dnes agentura AFP a server venevision.net.

"Těchto sedm skeletů a čtyři pohřební celky nám umožňují zjistit s velkou přesností podobu pohřebního rituálu kultury zvoncovitých pohárů. Poprvé," zdůraznil v rozhovoru pro AFP význam nálezu vedoucí archeologického výzkumu Júsif Bukbut. Sdělil také, že čtyři z nalezených skeletů náležely malým dětem. Do jejich hrobové výbavy patřilo i několik měděných předmětů.

Kostra v MarokuSkelety byly v hrobech uložené v takzvané pozici embrya, hlavu a hruď měly poprášenou rozdrceným barevným práškem. Archeolog podle serveru venevision.net uvedl, že kostry budou zakonzervovány již na lokalitě. Kopie nálezů pak budou vystaveny v přírodovědeckém muzeu v Rabatu.

Tento výzkumný projekt byl zahájen již v roce 2006. V dubnu 2009 archeologové objevili asi 50 kilometrů jižně od města Nador keramické nádoby, nejstarší, jaké byly doposud v Maroku objeveny.

Specifické mísy

Kultura zvoncovitých pohárů byla v pozdním eneolitu rozšířena především v oblasti jihozápadní a střední Evropy. Typické jsou pro ni mísy se zataženým okrajem na nožičkách a nádoby zvoncovitého tvaru. Mezi další nalézané artefakty patří například měděné dýky či jantarové šperky.

,
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....