Čtvrtek 27. února 2020svátek má Alexandr 0 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

V maturitách budeme nejlepší, věští Klaus ml.

Václav Klaus ml. věří, že gymnázium PORG dopadlo ve státních maturitách nejlépe v republice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Václav Klaus ml. věří, že gymnázium PORG dopadlo ve státních maturitách nejlépe v republice. | foto: Lidové noviny

PRAHA Zatímco téměř 29 tisíc českých studentů u maturit propadlo, elitní pražské gymnázium PORG slaví. Škola, za níž stojí šéf energetického kolosu ČEZ Martin Roman a kterou vede prezidentův syn Václav Klaus ml., dává na odiv úspěchy svých studentů při státní maturitě.

"Ze všech povinných předmětů máme kromě dvou chvalitebných už jen samé jedničky a průměr 1,045," uvedl Klaus ml. "Myslím, že až Cermat zveřejní i ostatní školy, budeme první v republice," dodává.

Na vysvědčení bude mít jeden student dvojku z angličtiny a jedna studentka dvojku z matematiky. Oba si ale vybrali vyšší úroveň obtížnosti maturity.

Klausem prezentované vynikající výsledky se týkají maturitního ročníku na PORG Libeň. Krčské gymnázium Nový PORG má nejstarší studenty zatím teprve v kvartě.

ELITNÍ GYMNÁZIUM PORG

PORG vznikl před dvaceti lety jako první nestátní osmileté gymnázium v zemi. Před čtyřmi lety zaznamenal rozmach, když do školy vstoupil s mnohamilionovou dotací Martin Roman. Vedle libeňského osmiletého gymnázia vznikla v pražské Krči základní škola a osmileté gymnázium Nový PORG, kde se část předmětů vyučuje v angličtině. Školné je zhruba 100 tisíc korun ročně. Od září 2011 se otevře ve Vítkovicích PORG Ostrava.

Celkové výsledky státních maturit ale vůbec veselé nejsou. Každý pátý žák střední školy v ní propadl a každý desátý ani nebyl k maturitě připuštěn. Nejvíce pohořeli ti, kteří zvolili zkoušku z matematiky, neuspělo jich 14,4 procenta. U cizích jazyků odešli s nedostatečnou hlavně němčináři, propadl každý čtvrtý.

BILANCOVÁNÍ MATURIT:

Dle očekávání nejlépe dopadla gymnázia, naopak z účňů neprospěla zhruba třetina. Nejvíce propadlíků mají obory nástavbového studia, a to 41,3 procenta.

Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!