25. července 2019 6:58 Lidovky.cz > Relax > Věda

V Mexickém zálivu vědci objevili kapesního žraloka, který ve tmě světélkuje

V Mexickém zálivu vědci objevili druh žraloka, který ve tmě světélkuje | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V Mexickém zálivu vědci objevili druh žraloka, který ve tmě světélkuje | foto: Mark Doosey / Tulane University

Nový druh žraloka pojmenovali vědci „American pocket shark“ (v překladu americký žralok kapesní) anebo jinak Mollisquama mississippiensis. Šlo o necelých 14 cm dlouhého jedince, který má však na svém těle některé neobvyklé části.

Vědci například popsali pouzdro, ze kterého je schopný vystřikovat obláčky bioluminózní tekutiny anebo žlázy po celém těle, které vyzařují světlo. Všichni žraloci totiž nejsou velkými a strašnými predátory.

Do dnešního dne byli chyceni nebo zaznamenáni pouze dva takoví žraloci, kteří ale nepatřili ke stejnému druhu a zároveň byli nalezeni ve dvou různých oceánech. K prvnímu nálezu došlo v Peru a tento žralok měřil 40,5 cm. 

Vědci při svém zkoumání použili pitevní mikroskop, rentgenové snímání i počítačovou tomografii a domnívají se, že tento nový druh by mohl mít několik obratlů a rovněž i speciální orgán citlivý na změny tlaku, díky kterému může žralok svou kořist cítit na vzdálenost desítek metrů.

Tento nález pouze potvrdil, jak málo toho vědci vědí o hlubinách Mexického zálivu a mnoho živočišných druhů tak nejspíše stále čeká na své objevení.

apeAlena Pecháčková

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!