Pátek 10. dubna 2020svátek má Darja 17 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

V Mexiku dramaticky klesá populace motýlů

Monarchové stěhovaví | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Monarchové stěhovaví | foto: Shutterstock

MEXIKO Populace ohrožených černooranžových motýlů monarchů v jejich mexickém zimovišti letos dramaticky klesla. Úbytek motýlů, kteří při odpočinku v hejnech dokážou vytvořit barevný koberec, vědci sledují už třetím rokem. Monarchové stěhovaví (Danaus plexippus) migrují každoročně z USA a Kanady do Mexika, kde tráví zimu.

Odborníci se podle agentury AP domnívají, že za úbytkem motýlů stojí klimatické podmínky, kácení lesů a nové metody v zemědělství. Zvláště používání pesticidů, které hubí mléč zelinný (Sonchus oleraceus). Ten je hlavním zdrojem motýlí potravy.

ČTĚTE TAKÉ:

"Pokles motýlí populace pravděpodobně způsobuje nedostatek mléče zelinného a extrémní změny v USA a Kanadě," napsali odborníci ze Světového fondu na ochranu přírody (WWF).

Těžké překážky

Nedostatek potravy na letních stanovištích může motýlům narušit kladení vajíček a nebo jejich potomstvu zkomplikovat hledání potravy potřebné k jejich růstu. Horké či suché počasí může motýlí vajíčka zabít. Dospělí motýli zas bojují s neobvyklou zimou. K jejich úhynu přispívá i nedostatek vody a zalesněných ploch v Mexiku, kam létají přezimovat.

"Zachování populace monarchů je společnou zodpovědností Mexika, USA a Kanady. Mexiko svůj díl splnilo, chrání přírodní rezervace a prakticky skončilo s masovým kácením lesů," řekl šéf mexického WWF.

Letos vědci zaznamenali 59procentní pokles počtu motýlů, což je nejhorší výsledek za dobu dvacetiletého pozorování. V posledních sedmi letech klesající populaci zaznamenali šestkrát.

,
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Vývojářka Manufaktury: Dětskou kosmetiku je dobré používat střídmě a s rozumem
Vývojářka Manufaktury: Dětskou kosmetiku je dobré používat střídmě a s rozumem

Eva Horčíková ve svém zaměstnání uplatňuje svůj vřelý vztah k přírodě, bylinkám i zvířatům. Od roku 2009 totiž vyvíjí kosmetiku pro značku Manufaktura. Přečtěte si, co radí dodržovat při péči dětskou pokožku.