Sobota 7. prosince 2019svátek má Ambrož, Benjamin 6 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
15. března 2013 7:00 Lidovky.cz > Relax > Věda

V Mexiku dramaticky klesá populace motýlů

Monarchové stěhovaví | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Monarchové stěhovaví | foto: Shutterstock

MEXIKO Populace ohrožených černooranžových motýlů monarchů v jejich mexickém zimovišti letos dramaticky klesla. Úbytek motýlů, kteří při odpočinku v hejnech dokážou vytvořit barevný koberec, vědci sledují už třetím rokem. Monarchové stěhovaví (Danaus plexippus) migrují každoročně z USA a Kanady do Mexika, kde tráví zimu.

Odborníci se podle agentury AP domnívají, že za úbytkem motýlů stojí klimatické podmínky, kácení lesů a nové metody v zemědělství. Zvláště používání pesticidů, které hubí mléč zelinný (Sonchus oleraceus). Ten je hlavním zdrojem motýlí potravy.

ČTĚTE TAKÉ:

"Pokles motýlí populace pravděpodobně způsobuje nedostatek mléče zelinného a extrémní změny v USA a Kanadě," napsali odborníci ze Světového fondu na ochranu přírody (WWF).

Těžké překážky

Nedostatek potravy na letních stanovištích může motýlům narušit kladení vajíček a nebo jejich potomstvu zkomplikovat hledání potravy potřebné k jejich růstu. Horké či suché počasí může motýlí vajíčka zabít. Dospělí motýli zas bojují s neobvyklou zimou. K jejich úhynu přispívá i nedostatek vody a zalesněných ploch v Mexiku, kam létají přezimovat.

"Zachování populace monarchů je společnou zodpovědností Mexika, USA a Kanady. Mexiko svůj díl splnilo, chrání přírodní rezervace a prakticky skončilo s masovým kácením lesů," řekl šéf mexického WWF.

Letos vědci zaznamenali 59procentní pokles počtu motýlů, což je nejhorší výsledek za dobu dvacetiletého pozorování. V posledních sedmi letech klesající populaci zaznamenali šestkrát.

ČTK, Lidovky.cz
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vývoz žumpy se značně prodraží. Vyplatí se investice do čističky?

Žumpy a septiky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Legální likvidace splašků stojí ročně desetitisíce a s novým zákonem se ještě zvýší poptávka po vyvážení žump. Cena...