3. července 2017 6:00 Lidovky.cz > Relax > Věda

V Mexiku našli věž ze stovek lebek. Mění teorii o pohřebních rituálech Aztéků

V Mexiku našli věž ze stovek lebek, která mění teorii o Aztécích | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V Mexiku našli věž ze stovek lebek, která mění teorii o Aztécích | foto: Reuters

MEXICO Archeologové v Mexiku objevili věž vystavěnou ze stovek lidských lebek, která vrhá nové světlo na rituály Aztéků. Mezi více než 650 lebkami byly i pozůstatky žen a dětí, což experty velmi překvapilo. Podle dosud uznávaných teorií totiž byly takto obřadně vršeny pouze lebky poražených nepřátelských bojovníků.

Věž z lebek se nacházela pod povrchem centrální části metropole Mexiko v místech, kde kdysi stálo hlavní město aztécké říše Tenochtitlán. Lebky, na jejichž odkrývání pracovali archeologové a další vědci více než dva roky, zde ležely pět století v lokalitě poblíž hlavního aztéckého chrámu, kde v současnosti stojí katedrála. Podrobný pohled na lebky experty velmi překvapil.

V Mexiku našli věž ze stovek lebek, která mění teorii o Aztécích
V Mexiku našli věž ze stovek lebek, která mění teorii o Aztécích

„Očekávali jsme jen muže, hlavně mladé muže, kteří bývají bojovníky, protože o ženách a dětech si zkrátka nemyslíte, že by šly do války,“ řekl agentuře Reuters antropolog Rodrigo Bolaňos. „Děje se něco, o čem nemáme žádné záznamy, a je to vážně nová věc, úplně poprvé,“ dodal.

Vědci dosud napočítali 676 lebek a předpokládají, že postupně odkryjí desítky či stovky dalších, než se dostanou k základům věže.

Za stavbu z lebek nepřátelských bojovníků ji experti měli už od časů dobyvatele Hernána Cortése, který se svými lidmi ovládl Tenochtitlán v roce 1521. Nyní budou vědci kromě dalších lebek hledat i novou teorii o původu a významu těchto věží.

ČTK

Advantage Consulting, s.r.o.
ELEKTROPROJEKTANT TRAKČNÍHO VEDENÍ

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha, Středočeský kraj, Pardubický kraj
nabízený plat: 40 000 - 45 000 Kč