Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

V Moskvě startuje 520 dnů dlouhý simulovaný let na Mars

Věda

  10:47
MOSKVA - Skoro půldruhého roku bez slunečního svitu a svěžího vzduchu, uzavřeni mezi čtyřmi stěnami, s aseptickou stravou a ve společnosti stále stejných tváří bude muset zvládnout šestice dobrovolníků, až se ve čtvrtek vydá na 520 dnů dlouhou "cestu na Mars".

Posádka simulovaného letu na Mars bude šestičlenná, sedmý člen je náhradník foto: Reuters

Simulovaný let v laboratorních podmínkách prověří hranice tělesné a duševní zátěže pro potřeby budoucí expedice k rudé planetě. Nikoliv technika, ale člověk je totiž považován za nejslabší článek budoucího dobývání galaxie.

Mezinárodní projekt začal klíčit už v 90. letech. Dva obdobné, ale kratší experimenty už moskevský Ústav lékařských a biologických problémů podnikl.

V listopadu 2007 "marťanská mise" strávila v izolaci od světa dva týdny, loni pak 105 dnů. Ale na konci 60. let se ve stejném ústavu prý už odehrál první pokus s roční izolací tří Rusů. Nynější posádka, tři Rusové, dva Evropané a jeden Číňan, opustí svou "vesmírnou loď" v moskevských laboratořích až v listopadu příštího roku.

Mezitím své dny bude dělit na osmihodinové směny, věnované práci, spánku a volnu. Kromě dlouhodobé izolace se posádka má vyrovnat i se simulací účinků stavu beztíže - i když nikoliv v drakonické podobě navrhované ruskými výzkumníky - či kosmického záření.

Ačkoliv dobývání Marsu nejspíše začne až v budoucích desetiletích, pomyslný let má co nejvěrohodněji simulovat podmínky skutečné výpravy, která podle vědců potrvá 400 až 700 dnů. V experimentu se počítá s přibližně 250 dny na cestu k Marsu, s třicetidenním pobytem na planetě - ten trojice "kosmonautů" stráví odděleně ve zvláštním "modulu" a také třikrát "vystoupí" na napodobeninu povrchu Marsu - a s 240 dny pro návrat.

Ve snaze co nejvěrněji napodobit podmínky letu čeká účastníky i simulace časového zpoždění při komunikaci s řídícím střediskem. Až bude skutečná loď kroužit okolo rudé planety, potrvá 20 minut, než vzkazy z ní dorazí na Zemi a naopak. Toto zpoždění bude brzdit i komunikaci pokusné posádky, ačkoli bude od dispečinku pár metrů. O desítky minut se má zpožďovat i elektronická pošta.

"Největším riziko tak dlouhodobé izolace je psychologické," soudí Alexandr Suvorov z vedení projektu. "Vztahy v posádce určitě nebudou celý čas harmonické. Bude však muset plnit uložené úkoly navzdory této zátěži," dodal.

Ještě před čtvrtečním startem dobrovolníci postupovali výcvik, a to i ve skafandrech, aby se na misi připravili. Zasvěcovali se i do tajů šachu. Zpestřením "letu" totiž bude i turnaj s někdejším mistrem světa Anatolijem Karpovem.

Podávat se však bude stejná strava, jaká se servíruje na Mezinárodní kosmické stanici; sotva totiž bude možné skutečnou expedici zásobovat čerstvými potravinami. I voda bude při putování na Mars vzácností, a tak se dobrovolníci budou smět sprchovat jen každý desátý den. Prádlo si budou smět měnit po třech dnech.

Odměnou za přestálé útrapy nebude jen čest a sláva. Podle ředitele ústavu a projektu Mars-500 Borise Morukova každý ruský účastník dostane tři miliony rublů (přes dva miliony korun). Přibližně shodnou sumu za účast v experimentu dostanou západoevropští účastníci od Evropské kosmické agentury (ESA), která se na projektu podílí.

Experimentu se účastní osmatřicetiletý ruský inženýr Alexej Siťov, sedmatřicetiletý kardiolog Suchrob Kamolov a dvaatřicetiletý vojenský lékař Alexandr Smolejevskij. Dále pak jednatřicetiletý Francouz Romain Charles, šestadvacetiletý Ital kolumbijského původu Diego Urbina a sedmadvacetiletý Číňan Wang Jü, překřtěný Rusy na Váňu. Neruské dobrovolníky vybrala ESA.

Na vědeckém programu se podílí také tým českých specialistů z Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně, z pražské společnosti  QED GROUP  z Prahy a z Psychologického ústavu AV ČR v Brně. Jejich úkolem je dohlížet na soudržnost posádky a sledovat její život s veškerými možnými předpokládanými i nečekanými kolapsy, kterým by zásah výzkumného týmu měl pomoci zabránit.

První mezinárodní pokus v institutu na přelomu let 1999 a 2000 ukončil skandál, když si kanadská účastnice stěžovala na obtěžování od šéfa ruského týmu a na to, že další dva ruští účastníci se prý servali až do krve.

Loňský pokus, který absolvovali čtyři Rusové, Němec a Francouz, po 105 dnech skončil úspěšněji.

Rekord v délce pobytu ve vesmíru drží ruský kosmonaut Valerij Poljakov - 437 dnů, 17 hodin a 59 minut. Sám Poljakov svého času varoval, že důsledkem letu na Mars může být i impotence.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!