Úterý 28. ledna 2020svátek má Otýlie 6 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

V noci na zítřek můžete pozorovat padající hvězdy

Geminidy v roce 2004 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Geminidy v roce 2004 | foto: Fred Bruenjes / Česká astronomická společnost

PRAHA Zítra vrcholí aktivita mateorického roje Geminidy, nejlepší pozorovací podmínky budou po půlnoci. V té době může na nebi za hodinu zazářit 80 až 100 "padajících hvězd". Pokud tedy výhled nepokazí počasí - podle meteorologů má být oblačno až zataženo, místy polojasno.

Pozorování Geminid letos nahrávají dobré pozorovací podmínky. Měsíc je krátce po první čtvrti a zapadne po půlnoci. Aktivita roje má vyvrcholit v úterý v poledne, takže pro sledování meteorů astronomové doporučují druhou polovinu noci.

Radiant, neboli místo, odkud meteory zdánlivě vylétají, leží v souhvězdí Blíženců. To v prosinci vychází už za soumraku a na noční obloze zůstane celou noc. Nejvýš na obloze ho spatříme kolem 2. hodiny ranní, kdy se radiant bude nacházet kolem 70 stupňů nad jižním obzorem.

Meteory létají náhodně po celé obloze, takže je vhodné upřít zrak do libovolné části oblohy, ale pokud možno ne přímo do radiantu. Do rozbřesku se bude aktivita roje pozvolna zvyšovat. Souhvězdí Blíženců zároveň bude klesat, ale na natolik, aby Geminidy nebylo možné dále pozorovat.

Geminidy v noci ze 13. na 14. prosince

Aktivita roje je patrná už od 7. prosince, takže se je vyplatí pozorovat i několik dní před maximem, stejně jako po něm. K pozorování astronomové doporučují vybrat místo co nejlepším výhledem a co nejdál od světelného znečištění měst - to umožní spatřit i slabčí meteory. Nejlépe se úkaz sleduje vleže, takže se hodí karimatka, teplé oblečení a čaj v termosce.

Geminidy nejsou pozůstatkem komety jako většina ostatních meteorických rojů. Vznikly rozpadem planetky 3200 Phaeton. Jak uvádí tisková zpráva České astronomické společnosti, jde o poměrně pomalé meteory, které do zemské atmosféry vstupují rychlostí 35 km/s.

Na další meteorický roj se můžeme těšit hned začátkem příštího roku. V noci ze 3. na 4. ledna vrcholí aktivita Kvadrantid, u kterých dosahuje frekvence meteorů v České republice přes 110 meteorů za hodinu. K jejich kvalitnímu pozorování bude nahrávat zcela bezměsíčná noc, protože Měsíc bude v novu.

Eva Vlčková

Autor

Eva Vlčkováeva.vlckova@lidovky.czČlánky
Premium

Nejhorší jsou opilí pasažéři. Letět v Maxu bych se bála, říká blogující letuška

Letuška Magdaléna Škardová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Být letuškou či stewardem je snem mnoha dětí. Přesně takový dětský sen si splnila Magdaléna Škardová z Brna. Poté, co...

Premium

Opustil ji manžel, mentorka i její hlas. Bojovnice Radůza však tvoří dál

Radůza při koncertu v pražském divadle Dobeška (22. ledna 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Významná česká písničkářka Radka Vranková se může pyšnit i jinými úspěchy. Je výbornou spisovatelkou a rovněž matkou....

Premium

Koho čeká láska a koho rozchod. Jaký bude rok 2020 ve vztazích?

S muži je to někdy náročné, ale díky nim je ten život o něco zajímavější. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Člověk je společenský tvor a je v životě spokojený podle toho, jak se mu daří ve vztazích s druhými lidmi. Potřebuje...