Středa 1. dubna 2020svátek má Hugo -6 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

V USA vyroste 'chytré město' pro testování moderní technologie

V Novém Mexiku vyroste město pro testování moderních technologií  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V Novém Mexiku vyroste město pro testování moderních technologií | foto: Reprofoto

ALBUQUERQUE V Novém Mexiku vyroste za miliardu dolarů (19,5 miliardy korun) město duchů. Na 40 kilometrech čtverečních zde organizace CITE vystaví město s veškerým vybavením, v němž budou vědci testovat nejmodernější technologie, aniž by komplikovali život obyvatelům.

Neočekává se totiž, že by se do sem někdo nastěhoval, uvedla agentura AP. CITE označuje připravovaný projekt za první "chytré město" na světě. Vědci by zde měli pracovat na vývoji inteligentních systémů pro řízení dopravy, nové generace bezdrátových sítí nebo praček, které podle vloženého prádla samy rozhodnou, jak s ním zacházet.

ČTĚTE TAKÉ:

Vědci chtějí město využít i pro zkoušení technologií, které by v osídlených oblastech komplikovaly tamním obyvatelům život. Na ulicích se tak budou například testovat inteligentní auta, která jezdí bez řidiče i bez dálkového řízení.

Replika Rock Hillu

"Jediné, co tu nebudeme dělat, jsou destruktivní věci, například vyhazování něčeho do vzduchu. Aspoň doufám," uvedl ředitel projektu Bob Brumley.

Pro připravované město posloužilo jako vzor město Rock Hill v Jižní Karolíně. V Novém Mexiku tak vznikne jeho replika, a to včetně směsi historických i nových budov či dálnic, které kolem Rock Hillu procházejí. Všechny domy v novém městě budou plně vybaveny i přívody vody a elektřiny, jako by mělo obyvatele, ačkoli lidem určeno nebude.

,
Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Utíkají z bytů a stěhují se na chaty. Bydlet tam lidé oficiálně nemohou

Pro rekreaci, či bydlení? Některé z chat v zahrádkářských a rekreačních... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdysi výhradně rekreační objekty slouží v hlavním městě v nemálo případech k trvalému bydlení. Pražany do chat vyhánějí...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Lékař Luboš Pantůček- | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...

Otestováno: Jak vašim nejmenším chutnalo organické mléko a kaše Kendamil?
Otestováno: Jak vašim nejmenším chutnalo organické mléko a kaše Kendamil?

Dvacet testerek mělo možnost vyzkoušet organické kaše a mléka Kendamil. Ty jsou vyrobeny z kvalitního plnotučného mléka a obsahují důležité vitamíny a minerály, které děťátko potřebuje pro správný vývoj a růst. Jak v testu dopadly?