Neděle 29. března 2020svátek má Taťána 9 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

V Ostravě se po renovaci opět otevírá geologický pavilon

Geologický pavilon profesora Pošepného Vysoké školy báňské-Technické univerzity... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Geologický pavilon profesora Pošepného Vysoké školy báňské-Technické univerzity... | foto: ČTK

OSTRAVA Geologický pavilon Vysoké školy báňské - Technické univerzity Ostrava se po roční renovaci od pondělí opět otevře veřejnosti. Rekonstrukce budovy s geovědními sbírkami, která začala loni v srpnu, stála bezmála 20 milionů korun

"Sbírkový fond je v prostorách pavilonu rozčleněn do řady monotematických expozic, které pokrývají prakticky celou šíři geovědních oborů. Nacházejí se zde sbírky mineralogické, petrografické, paleontologické, sbírky ložisek nerostných surovin České a Slovenské republiky i sbírky ložisek světa," uvedla mluvčí univerzity Klára Janoušková.

ČTĚTE TAKÉ:

K zajímavým expozicím podle ní patří sbírka Ostravsko-karvinského revíru představující nejúplnější geologickou a mineralogicko-petrografickou dokumentaci české části hornoslezské pánve. "Sbírka radioaktivních surovin je zase unikátní expozicí minerálů a hornin z českých a slovenských uranových ložisek. Mezi novější expozice pak patří sbírka věnovaná drahým kamenům Podkrkonoší a Krušných hor," uvedla mluvčí.

Řada sbírek a dlouhá tradice

Nejvíce ceněná však je mezi odborníky sbírka Františka Pošepného, která mapuje příbramské rudní ložisko v druhé polovině 19. století. Právě po Pošepném je pavilon pojmenován.

Většinu nákladů na rekonstrukci pokryla státní dotace. Objekt byl zateplen, opravena byla sociální zařízení a do učeben zavedena klimatizace. Současně byl zřízen bezbariérový přístup a zajištěno vybavení objektu pro handicapované návštěvníky.

"V prostorách sbírek také probíhá výuka geologických disciplín vysokoškolských studentů, často bývá využíván středními a základními školami k doplnění výuky přírodovědných předmětů. Expozice jsou rovněž od pondělí do pátku zpřístupněny široké veřejnosti," připomněla Janoušková.

Pavilon byl nově zařazen mezi turisticky atraktivní místa a je v něm tak možno získat turistickou vizitku. Otevřen byl v roce 1989 a nachází se v něm více než 76 tisíc exponátů, z nichž je asi pětina vystavena.

Historie budování geologických sbírek pavilonu sahá až do roku 1849, kdy byla pro vznikající Báňskou akademii v Příbrami zakoupena mineralogická sbírka. V dalších letech pak byly sbírky školy, v té době již Vysoké školy báňské, soustavně rozšiřovány. V roce 1945 byla škola i s geologickými sbírkami přestěhována z Příbrami do Ostravy. Právě vybudováním Geologického pavilonu se však sbírky, které byly většinou vystaveny na chodbách a v učebnách školy, podařilo soustředit do jedné budovy.

,
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Otestováno: Jak vašim nejmenším chutnalo organické mléko a kaše Kendamil?
Otestováno: Jak vašim nejmenším chutnalo organické mléko a kaše Kendamil?

Dvacet testerek mělo možnost vyzkoušet organické kaše a mléka Kendamil. Ty jsou vyrobeny z kvalitního plnotučného mléka a obsahují důležité vitamíny a minerály, které děťátko potřebuje pro správný vývoj a růst. Jak v testu dopadly?

Najdete na Lidovky.cz