Sobota 4. dubna 2020svátek má Ivana 11 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Ostrava bude mít biotechnologické centrum. Stavba stojí miliardu

V areálu ostravské fakultní nemocnice se nejpozději do poloviny roku 2014 otevře nový biotechnologický park (na vizualizaci je hlavní budova) pro výzkum a vývoj nových postupů a léčivých přípravků s využitím lidských buněk. Centrum tak bude vyvíjet léčivé | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V areálu ostravské fakultní nemocnice se nejpozději do poloviny roku 2014 otevře nový biotechnologický park (na vizualizaci je hlavní budova) pro výzkum a vývoj nových postupů a léčivých přípravků s využitím lidských buněk. Centrum tak bude vyvíjet léčivé | foto: ČTK

OSTRAVA V areálu ostravské fakultní nemocnice se nejpozději do poloviny roku 2014 otevře nový biotechnologický park pro výzkum a vývoj nových postupů a léčivých přípravků s využitím lidských buněk. Centrum tak bude vyvíjet léčivé přípravky pro léčbu dosud nedostatečně léčených či neléčitelných onemocnění.

Areál za zhruba miliardu korun má být stavebně dokončen letos v prosinci, řekla dnes Andrea Gutová ze společnosti PrimeCell, která park buduje.

Biomedicínské centrum o rozloze 6500 metrů čtverečních, nazvané 4MEDi, zaměstná asi 150 vědců a výzkumníkům v oborech biologie, medicíny a materiálového inženýrství. V centru se mají vyvíjet léčivé přípravky pro nemoci, jako jsou například vážné ischemické choroby, cukrovka nebo degenerativní onemocnění jako Alzheimerova choroba a roztroušená skleróza.

Léčba ischemie dolních končetin

"Jako příklad bych rád uvedl, že v současné době dokončujeme přípravu nového produktu, který je určen pro léčbu kritické ischemie dolních končetin. Tento produkt bude vyráběn ve spolupráci s Fakultní nemocnicí Ostrava právě v biotechnologickém parku 4MEDi Ostrava," uvedl předseda dozorčí rady společnosti Michal Zahradníček.

Samotná stavba centra vyjde asi na 700 milionů korun, další investice budou nutné do jeho vybavení a podle Gutové by tak celkové náklady na vznik biotechnologického parku měly být kolem miliardy korun. Společnost na projekt získala 400 milionů korun z Evropské unie. Na vzniku areálu PrimeCell spolupracuje podle Gutové nejen s fakultní nemocnicí, ale i Zdravotním ústavem v Ostravě.

PSALI JSME:

"Spolupráce s institucemi vědy a výzkumu umožní úzké propojení akademické obce s komerčními subjekty, jejichž úkolem bude produkty dovyvinout a umožnit jejich použití pro pacienty. Bude se jednat jak o klinické testování, které dle evropské legislativy může trvat mnoho let a jehož cena se pohybuje v desítkách až stovkách milionů korun pro jeden produkt, tak také o výrobu a léčbu pacientů s využitím buněk," doplnila Gutová.

Společnost PrimeCell se zaměřuje na regenerativní medicínu a moderní terapie. Vyvíjí a vyrábí léčivé přípravky. Na výzkumu, vývoji a klinickém testování spolupracuje firma s více než 20 vědeckými institucemi, univerzitami a univerzitními nemocnicemi.

,
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!