Úterý 7. července 2020svátek má Bohuslava 19 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Na Antarktidě mění měkkýš pohlaví. Kvůli reprodukci

Antarktida | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Antarktida | foto: Martin Mykiska, Hedvabnastezka.cz

MADRID Vědci zjistili, že jeden měkkýš žijící v Antarktidě mění pohlaví podle potřeb reprodukce. Rozmnožovací vlastnosti měkkýše Lissarca miliaris byly zkoumány už v 70. letech minulého století, ale jeho hermafroditismus objevili britští vědci z oceánografického centra v Southamptonu teprve nyní.

Měkkýš, který je znám od roku 1845, se v extrémních podmínkách mrazivého oceánu uchyluje účinně ke změně pohlaví, aby vyprodukoval potomstvo, píše španělský deník El Mundo. Doposud vědci zkoumali pouze vajíčka tohoto druhu, upozornil vedoucí výzkumu Adam Reed.

ČTĚTE TAKÉ:

Samičky tohoto měkkýše se starají o své potomstvo 18 měsíců, přičemž ve svém nitru mohou ukrývat až 70 mladých. Nyní však tým našel vajíčka i v útrobách samečků, popsali vědci objev v časopise Polar Biology.

Tito dvouplášťoví měkkýši se reprodukují jako samečkové, dokud procházejí prvními etapami svého vývoje, později své orgány transformují v samičí, jakmile jsou dostatečně velcí, aby vytvořili významné množství vajíček.

Hermafroditismus je podle vědců u těchto antarktických měkkýšů rozšířeným jevem, a proto nevylučují, že může být zjištěn po prozkoumání u dalších četných druhů, zdůraznil Reed.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

U takto vyprodukovaných vajíček se pak vyskytuje menší úmrtnost nežli u larev, zkracuje se také jinak dlouhé období krmení. Celkem jde o velmi účinnou strategii bezobratlých - dvouplášťovců či ježovek, pro přežití v extrémních podmínkách.

Ukázalo se i to, že když se samečkové mění v samičky, dlouhou dobu si uchovávají i maskulinní tkáně. Výsledky bádání dokazují, jak málo toho je známo o bezobratlých živočiších, jež se běžně vyskytují v Antarktidě, respektive kolik vědecké práce je třeba ještě udělat, řekl Reed.

,

Pizingerová: Mé těhotenství je jako příbalový leták, mám všechny symptomy

Vendula Pizingerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Začátkem roku Vendula Pizingerová oslavila osmačtyřicítku a také zjistila, že čeká dítě. Těhotenství oznámila na...

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

KOMENTÁŘ: Rusko má problém. Vidíme do vaší ambasády, dala najevo BIS

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vypovězením diplomatů-špionů Andreje Končakova a Igora Rybakova formálně skončila ricinová aféra ruské ambasády. Ať si...