Pondělí 25. května 2020svátek má Viola 8 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

V Pompejích po rekonstrukci otevřeli Dům gladiátorů. Byl zničen během druhé světové války

Dům gladiátorů je vyzdoben freskami. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dům gladiátorů je vyzdoben freskami. | foto: ČTK

POMPEJE (Itálie) V archeologickém areálu v italských Pompejích byl po tříleté rekonstrukci veřejnosti zpřístupněn takzvaný Dům gladiátorů, nazývaný také Schola armatorum. Informoval o tom web Archeologického parku Pompeje. Horní část část stavby se zhroutila na sklonku roku 2010, během druhé světové války ji v roce 1943 poškodilo spojenecké bombardování.

„Týmu restaurátorů se povedlo dát dohromady fresky, které se rozpadly při zřícení stavby v roce 2010,“ uvedl při otevření místa pro veřejnost ředitel areálu Massimo Osanna. „Návštěvníci si tak nyní budou moci zrekontruované zbytky domu gladiátorů antických Pompejí prohlédnout.“

Manažer archeologického parku v Pompejích Massimo Osanna u fresky v domě...
Dům gladiátorů je vyzdoben freskami.

Spojenecké bombardování zničilo horní část budovy, včetně freskové výzdoby. V roce 2010 se zhroutila nástavba, která kopírovala původní zdi a objekt zastřešovala. Částečně byly poškozeny i zachované fresky, které poslední tři roky restaurovali odborníci. Schola armatorum patrně sloužila jako sídlo gladiátorského spolku, jak napovídá výzdoba a nalezené zbraně.

Pompeje zničil výbuch Vesuvu

Během posledních vykopávek byly v zadní části budovy nalezeny amfory. Skladovalo se v nich víno, olej a rybí omáčky z celého Středomoří - z Kréty, Afriky, Sicílie i ze Španělska.

Antický přístav Pompeje, který leží nedaleko Neapole, byl zničen při erupci sopky Vesuv v roce 79 našeho letopočtu. Spolu s ním byla zasypána popelem či zavalena sopečnou lávou a bahnem také římská města Herculaneum, Stabie a Oplontis.

Pompeje patří mezi jedno z nejnavštěvovanějších míst v Itálii. Areál, kterým ročně projdou čtyři miliony návštěvníků, byl objeven v 16. století a první vykopávky byly zahájeny v roce 1748. Dosud bylo nalezeno 1500 z odhadovaných 2000 obětí katastrofy.

Archeologové našli kostru koně římského vojáka

Minulý týden archeologové narazili na kostru koně, který podle nich patřil vysoce postavenému římskému vojákovi. Soudí tak na základě nalezených popruhů a „moderního“ sedla ze dřeva a bronzu.

Loni patřil k nejzajímavějším nálezům muž, kterému kamenný sokl při útěku patrně srazil hlavu, smyslná freska Lédy s labutí či místnost domácího oltáře s bohatě malovaným výjevem ze zahrady.

Z nápisu uhlem na zdi, který archeologové nalezli v neprobádané části antického přístavu loni v říjnu, odborníci odvozují, že Pompeje zanikly v říjnu, a nikoli v srpnu roku 79.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

BIO příkrmy zdarma? Zapojte se do našeho velkého testu s Nestlé
BIO příkrmy zdarma? Zapojte se do našeho velkého testu s Nestlé

Rozdáváme 50 kusů vanilkové a 50 kusů banánové kaše, spolu se 100 ovocných kapsiček v šesti příchutích. Vyberte si, kterou kaši a kapsičku byste chtěli dostat (od každé kapsičky máme omezený počet kusů, takže vám může přijít i jiná příchuť). K oběma produktům pak musíte do 14 dnů od jejich obdržení napsat recenzi na stránky eMimino.cz. Na podrobnostech se s vámi domluvíme v soukromé zprávě.