Čtvrtek 2. dubna 2020svátek má Erika 11 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

V půlce století bude podle studie čtvrtina světové elektřiny z jádra

Jaderná elektrárna Temelín | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jaderná elektrárna Temelín | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

PRAHA Jaderná energetika bude v polovině století vyrábět čtvrtinu veškeré elektřiny ve světě. Výroba elektřiny z jádra se během následujících 40 let ztrojnásobí. Uvádí to studie Nuclear Energy Technology Roadmap, kterou společně vypracovaly Mezinárodní energetická agentura (EIA), Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) a Agentura pro rozvoj jaderné energetiky (NEA).

Podle studie se nyní jaderná energetika podílí na celkové světové produkci elektřiny 14 procenty a jaderné zdroje mají celkový výkon 370 GW. Pokud se podaří zvýšit tento výkon do roku 2050 na 1200 GW, podíl jaderné výroby se zvýší na 24 procent. "Bude současně cenným příspěvkem v úsilí zmenšit globální emise CO2 o 50 procent," uvádí studie.

Konkurenceschopnost jaderné energetiky v příštích letech podle studie ovlivní vývoj nových typů jaderných reaktorů s novými palivovými cykly.

Očekává se, že se u všech systémů v jaderných elektrárnách dále zvýší ekonomičnost a spolehlivost provozu. Nové typy jaderných reaktorů budou podle studie vyrábět elektřinu již před rokem 2050.

"Jaderná energetika je nejsilnějším a nejúspěšnějším trumfem ve snaze snížit emise skleníkových plynů. Aby jaderná energetika své cíle splnila, je třeba posílit kapacity jaderného strojírenství a vychovat dostatek odborníků na provoz a údržbu jaderných zařízení," uvádí dokument.

Premium

ANALÝZA: Ekonomika se hroutí, lidé chudnou

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus je jen posledním článkem v řetězu. Od finanční krize totiž centrální banky umetají trhům cestičku a iluze...

Premium

Šéf BIS: V akci zemřelo několik našich důstojníků, znal jsem je osobně

Michal Koudelka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Co ho zlákalo ke službě u zpravodajců? Proč dostal cenu George Teneta v CIA? A jaká jsou současná rizika v oblasti...

Premium

Ojetý vůz s DSG. Zjišťovali jsme jaké závady hrozí a kolik stojí oprava

Grzegorz Polkowski - SAMKO – servis samočinných převodovek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Rok od roku se zvyšuje poptávka po ojetých autech se samočinnými převodovkami. Je to jednoznačně důsledek jejich...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!