Neděle 7. června 2020svátek má Iveta, Slavoj 18 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

V Řecku se spekuluje, že vědci našli hrob Alexandra Velikého

Busta Alexandra Makedonského. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Busta Alexandra Makedonského. | foto: wikimedia.org

ATÉNY Řecko žije spekulacemi, že se archeologům podařilo najít hrob starověkého vládce Alexandra Makedonského. Vědci totiž na severu země odkrývají pohřební mohylu, kolem níž se táhne 500 metrů dlouhá a tři metry vysoká zeď obložená mramorem. To napovídá, že tam byla pohřbena velmi významná osobnost.

Aténské ministerstvo kultury se však pokouší nadšení mírnit a upozorňuje, že na jakékoli závěry je zatím brzy. Píší o tom řecká média.

ČTĚTE TAKÉ:

Vedoucí archeoložka regionu Makedonie Aikaterini Peristeriová v řeckém rozhlase varovala před šířením neověřených zpráv. "Není seriózní mluvit o Alexandrově hrobu. Ještě jsme vůbec nezačali kopat uvnitř hrobky. Nemůžeme tedy tvrdit vůbec nic," řekla.

Objev hrobky poblíž starověkého města Amfipolis asi 600 kilometrů severně od metropole považují odborníci za významný, ale zatím ho nespojují s žádnou konkrétní osobou. Fámy začali rozšiřovat amatérští archeologové, kteří hrobku připsali Alexandru Velikému. Experti mluví spíš o tom, že hrobka ze 4. století před naším letopočtem by mohla teoreticky patřit panovníkově manželce a synovi.

Archeologické naleziště u  řeckého města Amfipolis.

Archeologické naleziště u řeckého města Amfipolis.

Alexandr Veliký byl jedním z nejúspěšnějších vojevůdců v dějinách. Spravoval velkou část tehdy známého světa, jeho říše sahala až k Indii. Zemřel v roce 323 před naším letopočtem v Babylónu. Jeho ostatky byly nejspíš převezeny do mauzolea na území Egypta, po hrobce se nicméně slehla zem a o přesném místě posledního odpočinku panovníka se dodnes nic bližšího neví.

Tajemství, které Alexandrův hrob obestírá, v posledních staletích lákalo řadu lidí. Objevily se tak například i "zaručené" zprávy, že Alexandr byl pohřben v egyptské Alexandrii, v oáze Siva poblíž libyjské hranice, v Uzbekistánu nebo dokonce v severní Austrálii.

,
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...