Středa 1. dubna 2020svátek má Hugo -6 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

V Thajsku objevili dosud neznámý druh prehistorického krokodýla

Lebka prehistorického krokodýla | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lebka prehistorického krokodýla | foto: ČTK

BANGKOK Fosilii dosud neznámého druhu krokodýla objevili paleontologové v Thajsku. Plaz obýval region před sto miliony let. Prehistorický krokodýl se pohyboval po delších končetinách nežli jeho dnešní příbuzní. Z jeho chrupu vědci usoudili, že se živil pravděpodobně rybami.

Žili na souši a mohli rychle běhat," prohlásil paleontolog Komsón Lauprasert z univerzity v Machasarakchamu. Na fosilizovanou lebku, která byla označena příslušností k jinému druhu, narazil před čtyřmi lety v jednom thajském muzeu.

Dosud neznámý krokodýl byl pojmenován Khoratosuchus jintasakuli podle provincie Nakchon Rátčchasímá nazývané Kchorat na severovýchodě Thajska, kde byl vykopán. Rodové jméno nese podle badatele Pratenga Džintasakuna, ředitele ústavu pro výzkum zkamenělého dřeva a minerálních zdrojů.

Lebka prehistorického krokodýla (pohled z profilu)

Severovýchodní Thajsko se v posledních desetiletích stalo pro paleontology rájem. V tamním takzvaném dinosauřím pásmu byly nalezeny četné prehistorické fosilie. Umožnila to skutečnost, že usazeniny z období mezozoika bohaté na zkameněliny se tu prodraly k zemskému povrchu.

V 80. letech minulého století v této oblasti začali společně provádět vykopávky thajští a francouzští vědci poté, co tady koncem předchozího desetiletí geolog pátrající po uranu našel stehenní kost dinosaura.

,
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Advantage Consulting, s.r.o.
ZKUŠENÝ SUPERVIZOR VE VÝROBNÍM PRŮMYSLU

Advantage Consulting, s.r.o.
Plzeňský kraj
nabízený plat: 50 000 - 70 000 Kč