Neděle 5. dubna 2020svátek má Miroslava -1 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Nobelovka genetika Cricka jde do dražby

Francis Crick (vpravo) a James D. Watson | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Francis Crick (vpravo) a James D. Watson | foto: Reuters

WASHINGTON V USA se chystá dražba Nobelovy ceny za lékařství, kterou v roce 1962 dostal britský vědec Francis Crick za odhalení struktury DNA, nositelky dědičných informací. Podle aukční síně Heritage Auctions půjde o teprve druhý známý prodej Nobelovy ceny za posledních 70 let.

Vyvolávací cena byla stanovena na 250 000 dolarů (pět milionů korun), Heritage Auctions ale očekává, že dražba zlaté medaile a diplomu, jež Nobelovu cenu tvoří, vynese až půl milionu dolarů.

Dražit se bude i jeho šek na 86 000 švédských korun (podle dnešního kurzu 265 000 českých korun), který tehdy s cenou dostal a který si nechal proplatit dva dny po slavnostním ceremoniálu.

Nobelovu cenu dala do dražby Crickova rodina

Crick cenu dostal společně s krajanem Mauricem Wilkinsem a s Američanem Jamesem Watsonem. Nobelovu cenu za lékařství dala do dražby Crickova rodina, která chce část získaných peněz věnovat Institutu Francise Cricka.

Tento ústav by měl být otevřen v roce 2015 v Londýně a měl by vést výzkum v oblasti léčby nejzávažnějších chorob ve světě.

Aukce se bude konat v New Yorku 10. dubna. Draženy při ní budou i další věci spojené s Crickem, jako například jeho pracovní plášť se symbolem DNA na náprsní kapse.

Přínos Francise Cricka

Stavbu DNA (deoxyribonukleové kyseliny) objevili čtyři vědci. Crick a Watson, kteří působili v Cambridge, zkoumali strukturu z jednoho úhlu, zatímco Wilkins a také Rosalinda Franklinová v Londýně zaujali více experimentální přístup. Podle některých odborníků měla právě Franklinová hlavní zásluhu na zmapování DNA, ale zemřela ještě před udělováním cen.

Francis Crick zemřel v roce 2004 ve věku 88 let na rakovinu střev.

,
Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Lékař Luboš Pantůček- | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...

Advantage Consulting, s.r.o.
LAKÝRNÍK - 1 SMĚNA

Advantage Consulting, s.r.o.
Středočeský kraj
nabízený plat: 20 000 - 30 000 Kč