Středa 3. června 2020svátek má Tamara 10 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Vakcínu mohou šířit i klíšťata

Klíště. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Klíště. | foto: www.elysse.net

Látku, která znemožní klíšťatům trávit krev, by teoreticky mohli roznášet sami cizopasníci, říká Ondřej Hajdušek, hlavní autor studie, kterou včera uveřejnil renomovaný časopis PNAS a o níž referovaly i úterní LN.

* LN Co je hlavním přínosem vaší práce? 
Objevili jsme protein feritin 2, díky němuž klíště odbourává nadbytečné železo obsažené v nasáté krvi. Když tvorbu feritinu 2 zablokujeme, klíště po nějaké době hyne.

* LN Kdy jste výzkum zahájil? 
Před čtyřmi lety jsem si začal dělat doktorát u Libora Grubhoffera a Petra Kopáčka. Tito vědci před sedmi až osmi lety ve spolupráci s experty z University of Arizona popsali bílkovinu feritin 1 a její roli v krvi klíštěte. Moje práce na jejich výsledky navazuje. Moc nám pomohlo kompletní zmapování genomu klíštěte blízce příbuzného druhu. S využitím popsaného genomu jsem v klíštěti identifikoval další klíčové bílkoviny podstatné při zpracovávání železa v organismu klíštěte. Jde o feritin 2 a protein, který slouží k jeho regulaci.

* LN Jak jste jejich funkci odhalil? 
Díky metodě RNA interference. Jde v podstatě o řízené vypínání genů. Díky tomu můžeme pozorovat, jak se klíště chová, když je konkrétní gen nefunkční. Jsem tak schopen přijít na funkci genu, který studuji.

* LN Kam pokročil vývoj vakcíny? 
Zatím jsme ji zkoušeli jen na králících a morčatech. Látka je zaměřená proti klíštěti obecnému, ovšem gen klíčový pro její funkčnost jsme popsali i u jiných druhů, takže teoreticky je možné vytvořit univerzálnější vakcínu.

* LN Jaké byly výsledky? 
Víceméně dobré, jistá míra ochrany se prokázala.

* LN Co chystáte nyní? 
V nejbližších měsících budeme zkoušet vakcinaci krav v Mexiku.

* LN Proč právě v Mexiku? 
Ve Střední a Jižní Americe a v Austrálii je problém s klíšťaty největší. Na jedné krávě tam najdete tisíce klíšťat, která mohou na dobytek přenášet různé nemoci. Účinná vakcína by farmářům hodně pomohla. Testování v tamních podmínkách je levnější a také průkaznější než u nás, kde na kravách najdeme jedno dvě klíšťata.

* LN Jak dlouho by očkovací látka účinkovala? 
To je ještě předmětem výzkumu, pravděpodobně bude nutné opakované očkování.

* LN Můžete popsat výhody očkování proti běžnému postupu? 
Dnes chovatelé skotu využívají postřiky. Použité chemické látky jsou ale drahé a klíšťata jim navíc po čase začnou odolávat. Vývoj nových postřiků je také velmi nákladný. Po vakcinaci by se teoreticky mohlo stát, že klíště, které již v sobě bude mít modifikovaný protein, krávě účinnou látku předá samo a skot tak bude znovu vakcinovat. To je ale zatím jen spekulace. Očekávám, že opakovaná vakcinace bude nutná. I kdyby se však povedlo eliminovat jen část klíšťat, chovatelům by to velmi pomohlo.

* LN Je šance využít objevený princip i k ochraně lidí? 
Například borrelie, původce borreliózy, prochází v klíštěti výbojem. Jen přenos do slinných žláz trvá 24 hodin. Teprve pak je klíště infekční. Kdyby se nám povedlo změnit vnitřní prostředí klíštěte, bylo by možné nákazu borrelií zastavit. Byla by škoda alespoň to nezkusit.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...