Pátek 27. listopadu 2020svátek má Xenie 2 °C zataženo Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Včely vymírají. Kvůli úbytku rostlinných druhů jsou méně odolné

Včela - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Včela - ilustrační foto | foto: Miroslav HolecLidovky.cz

MADRID Populace medonosných včel se dramaticky zmenšuje, a to hlavně vinou mizející různorodosti rostlin. Upozornili na to francouzští biologové v časopise Biology Letters.

Včely, které se živí pylem z různých druhů rostlin, mají odolnější imunitní systém než jejich kolegyně, které využívají jen jeden druh rostlin. Včely ale potřebují dobrý imunitní systém, aby mohly sterilizovat potravu pro svou kolonii.

Vědci zjistili, že stejně jako u včel i výskyt některých divokých květin klesá mílovými kroky. Už před dvěma lety britští a nizozemští badatelé varovali, že různorodost včel i jiného hmyzu ubývá stejnou měrou, jakou klesá různorodost rostlin, z nichž se živí.

Vyšší hladina mikrobiálního enzymu glukozo-oxidázy
Tým vedený Cédrikem Alauxem z Národního institutu pro zemědělský výzkum ve francouzském Avignonu poukázal na možnou spojitost mezi rozmanitostí stravy včel a silou jejich imunitního systému.

Hmyz, který se živil směsí pěti různých pylů, měl vyšší hladinu mikrobiálního enzymu glukozo-oxidázy než včely, které se živily pylem jediného rostlinného druhu - a to i v případě, že tento pyl měl větší obsah proteinů.

Včely produkují glukozo-oxidázu na ochranu medu a potravy larev před mikroby. A chrání tak celou kolonii před možnými infekcemi.

Následky nejen pro ekonomiku jsou jednoznačné
Studie pracovníků Readingské univerzity ukázala, že včelí populace v Británii ubývá dvakrát rychleji než ve zbytku Evropy. Ve Spojených státech je situace ještě horší. Tam už zmizely celé kolonie.

Následky nejen pro ekonomiku jsou jednoznačné. Proto vlády obou zemí už zahájily výzkum příčin.

V USA byl zjištěn úbytek včel v úlech, které jsou převáženy do různých oblastí země kvůli opylování důležitých polností. Například jsou přiváženy na plantáž s mandloněmi, kde mají k dispozici jediný druh pylu. Ve Spojených státech se navíc na problému podílí i zužující se různorodost včel.

Ve Francii vláda zahájila projekt vysévání květin, jehož účelem je zastavit úbytek včel.

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

David Sedmera | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Měření teploty u vstupu do pardubické nemocnice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...