Neděle 29. března 2020svátek má Taťána 9 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Ve čtvrtek večer dojde k částečnému zatmění Měsíce

Částečné zatmění Měsíce vyfocené nedaleko Rokycan na Plzeňsku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Částečné zatmění Měsíce vyfocené nedaleko Rokycan na Plzeňsku. | foto: ČTK

PRAHA Jediné částečné zatmění Měsíce, které bude až do září roku 2015 vidět v České republice, nastane ve čtvrtek pozdě večer. Informoval o tom Pavel Suchan z Astronomického ústavu Akademie věd ČR.

Měsíc vyjde podle astronomů v Praze ve 20:09 středoevropského letního času (SELČ). V té době bude již několik minut v polostínové fázi zatmění.

Tmavnutí bude sílit a částečné zatmění pak začne o necelých 25 minut později, ve 21:54 SELČ. Maximální zatmění by mělo být vidět ve 22:07 SELČ a skončí zhruba o čtvrt hodiny později.

Další tentokrát úplné zatmění Měsíce bude až na státní svátek 28. září 2015.

ČTĚTE TAKÉ:

Nedaleko zatmělého Měsíce bude možné pozorovat také planetu Saturn. Lidé si mohou úkaz i vyfotit. Měsíc v úplňku je velmi jasný objekt, pokud podle Suchana použijí jednodušší kompaktní fotoaparát s vestavěným zoomem, mělo by se potemnění Měsíce na snímku projevit. Kvalitnějších snímků ale dosáhnou pokročilejšími zrcadlovkami s objektivy většího ohniska.

Astronomové budou sledovat vlastnosti okraje zemského stínu. Ten totiž není ostrý a mění se v závislosti na lokálních podmínkách v zemské atmosféře nebo například na sluneční aktivitě.

Při tak malém procentu zatmění je podle Suchana velmi nejisté, do jaké míry bude zemský stín zasahovat přes okraj Měsíce a zda jej vůbec bude možné pozorovat. Využijí k tomu proto speciálních fotografických metod.

Jak vzniká zatmění Měsíce?

"Zatmění Měsíce vzniká při průchodu našeho kosmického souseda zemským stínem. Teoreticky by k úkazu mělo dojít pokaždé, když je Měsíc v úplňku a nachází se v tu dobu přesně na opačné straně oblohy než Slunce. Do roka však nastanou maximálně tři měsíční zatmění," uvedl Suchan.

Je to způsobeno tím, že dráha Měsíce je vůči rovině zemské dráhy skloněna přibližně o 5° a zemský stín na obloze pokrývá ve vzdálenosti Měsíce kruhovou plochu o průměru jen 1,5°. Měsíc proto zemský stín častěji mine a k žádnému zatmění nedojde.

,
Premium

ANALÝZA: Ekonomika se hroutí, lidé chudnou

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus je jen posledním článkem v řetězu. Od finanční krize totiž centrální banky umetají trhům cestičku a iluze...

Premium

Šéf BIS: V akci zemřelo několik našich důstojníků, znal jsem je osobně

Michal Koudelka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Co ho zlákalo ke službě u zpravodajců? Proč dostal cenu George Teneta v CIA? A jaká jsou současná rizika v oblasti...

Premium

Ojetý vůz s DSG. Zjišťovali jsme jaké závady hrozí a kolik stojí oprava

Grzegorz Polkowski - SAMKO – servis samočinných převodovek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Rok od roku se zvyšuje poptávka po ojetých autech se samočinnými převodovkami. Je to jednoznačně důsledek jejich...

Advantage Consulting, s.r.o.
SUPERVIZOR VÝROBY

Advantage Consulting, s.r.o.
Ústecký kraj
nabízený plat: 25 000 - 35 000 Kč

Najdete na Lidovky.cz