Čtvrtek 2. dubna 2020svátek má Erika 11 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Školy sází na fair trade, žáci soutěží o titul

Děti (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Děti (ilustrační foto). | foto: Shutterstock

PRAHA V českých školách se začínají prosazovat fair trade produkty, žáci si mohou kupovat čaje, džusy nebo čokolády od malých výrobců z rozvojových zemí. Za propagaci zboží, za které dostávají jejich výrobci takzvaně spravedlivou odměnu, dostaly dvě školy mezinárodní titul Fairtradová škola.

Ocenění ve čtvrtek v Praze převzali zástupci Masarykovy základní školy v Litoměřicích a volyňské Střední a jazykové školy. Kromě spotřeby těchto potravin děti propagují fair trade i na akcích pro veřejnost.

ČTĚTE TAKÉ:

"Když o něčem učím, snažím se, aby si to žáci mohli v maximální možné míře prakticky vyzkoušet. Fair trade nabízí okamžitou zpětnou vazbu - dítě si něco koupí a na druhé straně světa z toho má někdo užitek," pochvaluje si učitelka angličtiny na litoměřické ZŠ Iveta Drahoňová.

Kromě toho, že čokoládu, kávu a čaj od malých farmářů z Afriky či Jižní Ameriky nabízejí ve škole, pořádají i přednášky o rozvojové pomoci a z peněz vybraných na "africkém dnu" podpořili školu v Keni.

Čokoláda

Středoškoláci z Volyně zase obcházeli místní kavárny a cukrárny a přesvědčovali podnikatele, aby nabízeli fair trade výrobky. Cukrářští učni také vyrábějí a nabízejí sladkosti z fair trade surovin ve školní cukrárně, výtěžek posílají na charitu.

Kampaň připravuje Asociace pro fair trade, společnost NaZemi a Ekumenická akademie Praha. Kromě škol se začínají o "spravedlivé" výrobky zajímat i obce, Vsetín a Litoměřice byly loni dokonce vyhlášeny Fairtradovými městy.

Organizátoři upozornili, že v zahraničí je to trend už několik let, například v Itálii nabízí fairtradové potraviny na 3000 školních jídelen.

Fair trade

Fair trade je způsob obchodu, v němž pěstitelé dostávají za svoji práci takovou výkupní cenu, která odpovídá nákladům na výrobu a zaručuje jim důstojný život. Kontrola ceny a certifikace fair trade končí u finálního zpracovatele či vlastníka licence, následní obchodníci již kontrole nepodléhají. Výrobky proto mohou být předražené. Vedle kritiky na vysokou cenu se někdy objevují také úvahy o tom, zda je fair trade skutečně ekonomicky vhodným nástrojem na pomoc třetímu světu.

Produkty a výrobky takzvaně spravedlivého obchodu prodávají v Česku specializované obchody i některé obchodní řetězce a obchody. Většinou jde o potraviny, vedle kávy je to například cukr, nápoje, ovoce rýže, ořechy. Patří sem ale i nepotravinářské zboží jako textil, oblečení a rukodělné výrobky.

,
Premium

Španělská nepoučitelnost. Proč zde koronavirus řádí jako v Itálii nebo Číně

Španělští zdravotníci přiváží jednu z madridských seniorek do hotelu, ve kterém... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Dlouhé týdny Španělé sledovali, co se děje v Číně, Íránu a Itálii. Ale nepoučili se. Laxní politici opakují stejné...

Premium

INTERAKTIVNÍ GRAF: Porovnejte, jak se koronavirus šíří v různých zemích

Porovnání čísel z celého světa v našem interaktivním grafu (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Statistik, jak se šíří pandemie nového koronaviru, existují spousty. Někdy je ale těžké dát různá čísla do kontextu....

Premium

Milostná zápletka mladých lidí. Ústřední dvojice tuší, proč je Slunečná hitem

Eva Burešová a Marek Lambora v seriálu Slunečná (2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V lednu vstoupil na televizní obrazovky seriál Slunečná a od té chvíle si získal velké množství fanoušků. Nemalou...