Pátek 10. dubna 2020svátek má Darja 17 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Ve Španělsku našli lebku největšího evropského dinosaura

Kostra dinosaura - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kostra dinosaura - ilustrační foto | foto: Reprofoto

TERUEL Španělští paleontologové objevili na východě země lebku největšího evropského dinosaura. Turiasaurus riodevensis dosahoval výšky 30 metrů a na celém světě jsou známy pouze tři jeho lebky, píše španělský deník El Mundo.

Vykopávky v oblasti Teruelu probíhají už od roku 2005 a za tu dobu se vědcům podařilo dát dohromady 55 procent gigantického ještěra z jurského období. S objevem této fosilie byl také potvrzen nový dinosauří rod Turiasauria.

ČTĚTE TAKÉ:

Lebka měřila 70 centimetrů na délku, půl metru na výšku a 45 centimetrů na šířku. V poměru k tělu byla malá, "aby se (dinosaurovi) nezlomil krk", vysvětlil paleontolog Luis Alcalá. V lebce byl také jen malý prostor určený pro mozek, naopak velký prostor měly zuby, jichž bylo zatím nalezeno sedm.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

"Prostě hodně jedl a málo myslel," podotkl lakonicky Alcalá. Odhaduje se, že gigantický ještěr dosahoval váhy až 40 tun, přičemž jeho velikost mu dovolovala bránit se úspěšně predátorům.

Nález takovýchto fosilií je velmi vzácný vzhledem ke křehkosti kostí, jež jsou někdy silné pouhých několik milimetrů, zdůraznil badatel. Každopádně teruelský exemplář je zatím nejúplnější na světě, připomněl.

,
Premium

ANALÝZA: Ekonomika se hroutí, lidé chudnou

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus je jen posledním článkem v řetězu. Od finanční krize totiž centrální banky umetají trhům cestičku a iluze...

Premium

Šéf BIS: V akci zemřelo několik našich důstojníků, znal jsem je osobně

Michal Koudelka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Co ho zlákalo ke službě u zpravodajců? Proč dostal cenu George Teneta v CIA? A jaká jsou současná rizika v oblasti...

Premium

Ojetý vůz s DSG. Zjišťovali jsme jaké závady hrozí a kolik stojí oprava

Grzegorz Polkowski - SAMKO – servis samočinných převodovek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Rok od roku se zvyšuje poptávka po ojetých autech se samočinnými převodovkami. Je to jednoznačně důsledek jejich...