Pondělí 6. července 2020Den upálení mistra Jana Husa 24 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Ve Španělsku našli vědci zachovalou fosílii ichtyosaura

Ichtyosaurus- ilustrační | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ichtyosaurus- ilustrační | foto: ČTK

MADRID Velmi zachovalý exemplář ichtyosaura našli paleontologové ve španělské Asturii. Stáří fosílie mořského plaza, jenž byl po konzervaci představen tento týden v Jurském muzeu v Colunze, bylo odhadnuto na 200 milionů let, píše španělský deník El Mundo.

Skalisko, v němž byla fosílie před dvěma lety objevena, byla součástí bahnitého sedimentu v moři v pradávných dobách kryjícího dnešní oblast Asturie v severozápadním Španělsku.

Ichtyosaurus

Ichtyosaurus se jako živočišný druh objevil v prehistorických mořích na počátku období triasu (před 251 až 200 milionu let) a vyhynul v období rovněž druhohorní křídy (před 144 až 65 miliony let), a to ještě předtím, než na Zemi vyhynuli dinosauři.


Fosílie ichtyosaura je z 85 procent kompletní a je tedy nejucelenější, jaká kdy byla na Iberském poloostrově objevena.

Exemplář má 59 obratlů i 70 zubů, nechybějí ani kosti ploutví, vřetenní kosti či lebka. Asturský rybožravý ještěr měřil přibližně pět metrů. Některé evropské exempláře ale dorostly i do dvaceti metrů délky, připomínají vědci.

Ve stejném nalezišti jako ichtyosaurus byly objeveny také zuby pradávných žraloků. Odborníci proto nevylučují, že vzhledem k tomu, jak byly ještěrovy kosti rozházené, mohli nalezený exemplář tito dravci ulovit.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

,

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Smečka vlčích mláďat v Javorníkách (7. 8. 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...