Čtvrtek 2. dubna 2020svátek má Erika 11 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Ve světě podle studie ubývá případů nákazy malárií

Komár (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Komár (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

ŽENEVA Díky soustředěnému úsilí a osvětě se podařilo od roku 2000 zabránit až 700 milionům případů onemocnění malárií. Podle studie zveřejněné v odborném časopise Nature počet nemocných v Africe klesl za toto období na polovinu.

Největší podíl na tom má zřejmě to, že lidé začali ve větší míře používat sítě nad lůžky. Podle údajů Světové zdravotnické organizace (WHO) od roku 2000 klesl celosvětově počet nakažených touto nemocí o 60 procent a zachráněno bylo přes šest milionů lidských životů.

WHO uvádí, že ze zemí, které byly před patnácti lety na seznamu států s výskytem malárie, se loni na tomto seznamu už 13 neobjevilo. V deseti dalších bylo loni zaznamenáno méně než deset případů. Nejhorší situace je ale stále v Africe, na niž připadá 80 procent nakažených a 78 procent úmrtí.

Generální ředitelka WHO Margaret Chanová považuje případ malárie za „příklad jednoho z největších úspěchů v oblasti veřejného zdravotnictví za minulých 15 let“. Dodala ale, že tato nemoc ročně stále zabíjí stovky tisíc lidí, většinou dětí.

Autoři studie provedené na Oxfordské univerzitě analyzovali údaje z 30.000 míst v zemích subsaharské Afriky. Dospěli k závěru, že za minulých 15 let se tam podařilo předejít až 663 milionům případů onemocnění. Nejúčinnějším opatřením jsou zřejmě ochranné sítě nad lůžka napuštěné insekticidy, jež se na tomto úspěchu podílely ze 68 procent. Dalších 22 procent připadá na léky s obsahem artemisininu a deset procent na pravidelné používání insekticidů v domech.

Vakcína?

Malárii přenášejí samičky komára rodu Anopheles. Parazité se množí v červených krvinkách, jež prasknou, což parazitům umožní dostat se do krevního řečiště. K příznakům patří horečka, zimnice, pocení, bolesti kloubů a hlavy, zvracení a křeče. V roce 2013 se podle údajů WHO nakazilo 198 milionů lidí a 584.000 osob na toto onemocnění zemřelo.

V současnosti se testuje vakcína britské společnosti GlaxoSmithKline, která by podle dosavadních testů mohla částečně chránit po dobu čtyř let. Nejúčinnější je pro věkovou skupinu dětí od pěti do 17 měsíců, u nichž dokáže nebezpečí nákazy snížit o polovinu, ve skupině starších dětí je účinnost jenom 27 procent. Vědci na vývoji účinné očkovací látky pracují přes 30 let.

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!