Sobota 29. února 2020svátek má Horymír 6 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Ve vánočních stromcích díky teplu ožívají pavouci a jiná havěť

Pavouk (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pavouk (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

OSLO Vánoce nejsou časem radosti jen pro lidské tvory. Ve vánočních stromcích ožívají tisíce mikroskopických pavouků a jiných drobných živočichů, kteří ve stromcích přečkávají zimu a po přenesení stromků do vyhřátých domovů se probouzejí ze zimního spánku a čekají příchod jara.

S objevem přišli vědci z univerzity v západonorském Bergenu, informuje agentura AFP. Chvostoskoci, pošvatky, roztoči, občas pavouk... výzkumy vánočních stromků podle odborníka na hmyz Bjartea Jordala ukázaly, že útočiště před zimou ve stromcích nachází až 25 000 těchto drobných živočichů, kteří se zde ukládají k zimnímu spánku.

"Obvykle tělo zbaví všech tekutin a jsou naprosto nečinní. Když se ale stromek ocitne v teple v obývacím pokoji, probouzí se. Vnímají teplo a světlo, mají za to, že přichází jaro, a ožívají," vysvětluje biolog.

ČTĚTE DÁLE:

Havěť je z velké části pouhým okem neviditelná a "chytře" zůstává ve stromku, který si zvolila za útočiště. Aby ji člověk viděl, měl by podle Jordala pořádně zatřást stromkem nad bílou látkou.

Důvody k panice ale prý nejsou; pro členy domácnosti ani pro její zařízení tito drobní členovci a zástupci z říše hmyzu nejsou nijak nebezpeční. "Neměli bychom pouštět ze zřetele, že spousta hmyzu a malých živočichů je i v hrnkových rostlinách, které se nachází ve většině domácností," tvrdí vědec. "U vánočních stromků to není jinak. Když si postavíte stromek do obývacího pokoje, nese s sebou část přírody," podotýká.

,
Premium

Která auta jsou skutečně bezpečná? Crash testy versus realita

Folksam je na trhu od roku 1908 a patří k největším švédským pojišťovnám. Od... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Setkáváme se s názory, že auta jsou navrhována tak, aby dosáhla dobrých výsledků v nárazových testech. Díky Folksamu...

Premium

Trend u rozvodů: čím dál více dětí končí ve střídavé péči

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Neustálé pendlování mezi dvěma domácnostmi dětem škodí, varují odborníci. Ve střídavé péči je v Česku stále více dětí....

Premium

Když je střílečka povinná. Hraju hry a platí mě za to, říká člen týmu Brute

Filip Dolenský, profesionální hráč počítačových her | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Má k dispozici fitness trenéra, mentálního kouče, psychologa a ve škole individuální studijní plán. Tedy servis...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!