13. prosince 2016 6:28 Lidovky.cz > Relax > Věda

Věda je krásná. Vodouch, sosák masařky, kloš: podívejte se na vítězné snímky

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Fotografie bude nejspíš vzbuzovat mnoho asociací, ve skutečnosti však vidíme... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Fotografie bude nejspíš vzbuzovat mnoho asociací, ve skutečnosti však vidíme... | foto: Viktor Sýkora

V běžné jednotvárné zeleni dokáže zrak školeného profesionála rozpoznat nejen přepestré množství tvarů a druhů, ale i rozplést příběh krajiny, jehož jsou rostliny němými svědky.

Kloši rodu Lipoptena mají v dospělosti pár křídel, která záhy po příletu na hostitele záměrně odhazují. Pokud se při výběru nedobrovolného živitele zmýlí a místo jelena či srny skončí na těle nevhodného hostitele, např. člověka, není již pro něj bez ztracených křídel cesty zpět. Portrét Lipoptena fortisetosa v SEM, kolorováno.
Ačkoliv nejsou perloočky typickou potravou pro velkého pavouka, ulovil jich tento exemplář hned několik. Vodouch stříbřitý (Argyroneta aquatica) je asi jediným "vodním" druhem pavouků na světě. U nás se vyskytuje v zarostlých tůních a rybnících. Zajímavostí je, že patří mezi naše nejjedovatější pavouky.

Příroda pozorovaná okem profesionálního přírodovědce je stejná a zároveň jiná, než ta, kterou pozoruje oko laika. Soutěž Věda je krásná se zrodila na půdě Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy. První kolo proběhlo v roce 2009 s perspektivou každoročního opakování. Letos proběhl již 8. ročník.

Vítězové soutěže podle jednotlivých kategorií:

Absolutní vítěz:

Jana Pilátová: Drosera peltata

Mikrofoto:

1. Jan Štundl: The Mirror

2. Jana Bulantová: Romantičtí zabijáci

3. Viktor Sýkora: Spory přesličky

Vědecká fotografie a wildlife:

1. Petr Šípek: Vodouch na lovu

2. Ivana Dobiášová: Sea starlet

Vědecká ilustrace a virtuální příroda:

1. Jan Dupej: Tvrdé a měkké tkáně lidské hlavy

2. Filip Uhlík: Turbulence

Objevitelská:

Martina Nacházelová: Život ve vodě

Kabinet kuriozit:

Marek Velechovský: Fuck You ZOO Life

apeAlena Pecháčková
  • 0Diskuse
Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz