Sobota 4. dubna 2020svátek má Ivana 11 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Vědce zaskočil záhadný sliz z Aljašky

Na fotografii by mohla být vajíčka korýšů. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Na fotografii by mohla být vajíčka korýšů. |

ALJAŠKA Fotografie záhadného oranžového slizu, který se minulý týden nečekaně objevil u jedné z odlehlých vesnic na pobřeží Aljašky, se staly v posledních dnech předmětem spekulací řady světových médií.

Nyní vědci našli snad konečně vysvětlení: oranžovou skvrnu tvoří miliony vajíček mikroskopických rozměrů. Záhada ale ještě nebyla zcela vyřešena. Experti totiž netuší, jakému druhu vajíčka patří a jak se do oblasti vlastně dostala, píše dnes agentura AP.

ČTĚTE TAKÉ O VESMÍRNÉ ZÁSOBÁRNĚ VODY

Odborníci z amerického Národní úřadu pro oceány a ovzduší (NOAA) předpokládají, že by se mohlo jednat o vajíčka či embrya některého druhu korýšů. Jasno ale zatím nemají ani v tom, zda jsou vajíčka jedovatá, což znepokojuje 374 obyvatel eskymácké obce Kivalina ležící na okraji dvanáctikilometrového útesu na severozápadním pobřeží Aljašky. Minulý týden místní lidé našli v moři ojediněle uhynulé ryby, což původně vyvolalo obavy, zda oranžová skvrna nepochází z nedalekého ropného vrtu.

Další problém činí ubývající zásoby pitné vody vesnice. Oranžový povlak byl totiž zaznamenán nejen v téměř kilometr široké a deset kilometrů dlouhé mořské laguně, ale i v řece Wulik, v jezerech, kalužích, na střechách či v sudech a kbelících na zachytávání dešťové vody, které jsou rozestavěny po celé vsi.

Křišťálová lupa 2011

Vzorky slizu, jenž se po uschnutí mění v prášek a který podle místní představitelky Janet Mitchellové z laguny mezitím téměř zmizel, již byly odeslány do laboratoře NOAA ve městě Charleston v Jižní Karolíně k podrobné analýze a do institutu mořské vědy při Aljašské státní univerzitě ve Fairbanksu. Podle radní Frances Douglasové jsou v okolí Kivaliny "tisíce litrů vajíček".

Ani stařešinové osady nic takového z minulosti nepamatují, prohlásila Douglasová, která v Kivalině žije 44 let. Sama podezírá z nezvyklého jevu globální oteplování. Z dětství si totiž pamatuje podstatně nižší teploty. "Klimatické změny mohou způsobit ledasco," konstatuje.

,
Premium

Nemilosrdná věznice Mírov. Hodina světla denně zlomí i ty největší bosse

Věznice Mírov | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslední kamenný schod je sešlapaný, obroušený do lesku a jako by se prohýbal pod tíhou všudypřítomného zla. Denně na...

Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Ojetý vůz s DSG. Zjišťovali jsme jaké závady hrozí a kolik stojí oprava

Grzegorz Polkowski - SAMKO – servis samočinných převodovek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Rok od roku se zvyšuje poptávka po ojetých autech se samočinnými převodovkami. Je to jednoznačně důsledek jejich...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!