Čtvrtek 23. ledna 2020svátek má Zdeněk -2 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Vědci analyzují DNA ostatků, které prý patří yettimu

DNA | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy DNA | foto: Shutterstock

LONDÝN Britsko-švýcarský tým bude analyzovat DNA z ostatků, které by mohly pocházet od tvorů, o nichž se hovoří v legendách několika světových kultur. Nejznámějším je himálajský sněžný muž yetti.

Mezi zkoumanými vzorky budou vlasy, kosti a další materiál, který zatím shromáždil švýcarský biolog Michel Sartori.

Fenomén yetii

Na údajného sněžného muže yettiho upozornila expedice britského horolezce Erika Shiptona na Mount Everest z roku 1951. Fotografie obřích stop ve sněhu přiživily spekulace o himálajských tvorech, o nichž věda neví. Od té doby mnoho údajných očitých svědků na celém světě tvrdilo, že podobné tvory zahlédli.

Mnoho kultur zná legendy o vlasatých a chlupatých bytostech podobných člověku či lidoopům. Většinou se skrývají v divočině, a proto je málokdo viděl.

Yetti neboli migoj

Tito velcí humanoidní tvorové jsou v Himálaji známí jako yetti nebo migoj, v Severní Americe mají bigfoota nebo saskače, na Kavkaze alamastyho, na Sumatře orangpendeka. Je jich však mnohem víc.

Vědci se nyní rozhodli, že s pomocí moderních vědeckých technik poprvé podrobí zkoumání vzorky, které údajně pocházejí z těchto tvorů. "Je to oblast, do níž se každý seriózní vědec pouští s určitými obavami. Je plná výstředních a naprosto scestných zpráv," říká jeden z iniciátorů projektu Bryan Sykes z Oxfordské univerzity.

ČTĚTE TAKÉ:

Vědci chtějí využít poslední poznatky z oblasti genetické analýzy a výsledky pak otisknout v prestižních odborných časopisech. "Byly provedeny testy DNA na údajných sněžných mužích a jim podobných, ale technologie testování, zvláště vlasů, se mezitím hodně zlepšily díky pokroku v soudním lékařství," řekl Sykes agentuře Reuters.

,
Premium

Ležela u nohou vraha, čekala smrt a modlila se. Přežila, ale trpí

Ekaterina Garbova - střelba ve Fakultní nemocnici v Ostravě Porubě | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ekaterina Garbova přežila. Vrahovy výstřely ji naštěstí minuly. Odnesla si však zranění z toho, jak po ní lidé v panice...

Premium

Když je šampionka v­ sedmnácti vyhořelá. Ze závodů ji „vyhnaly“ děti?

Alina Zagitovová při listopadovém závodu v Japonsku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Aktuální olympijská vítězka i mistryně světa Alina Zagitovová oznámila v prosinci v pouhých 17 letech přerušení závodní...

Premium

Koho čeká láska a koho rozchod. Jaký bude rok 2020 ve vztazích?

S muži je to někdy náročné, ale díky nim je ten život o něco zajímavější. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Člověk je společenský tvor a je v životě spokojený podle toho, jak se mu daří ve vztazích s druhými lidmi. Potřebuje...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!