Čtvrtek 25. února 2021svátek má Liliana 15 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Vědci analyzují DNA ostatků, které prý patří yettimu

DNA | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy DNA | foto: Shutterstock

LONDÝN Britsko-švýcarský tým bude analyzovat DNA z ostatků, které by mohly pocházet od tvorů, o nichž se hovoří v legendách několika světových kultur. Nejznámějším je himálajský sněžný muž yetti.

Mezi zkoumanými vzorky budou vlasy, kosti a další materiál, který zatím shromáždil švýcarský biolog Michel Sartori.

Fenomén yetii

Na údajného sněžného muže yettiho upozornila expedice britského horolezce Erika Shiptona na Mount Everest z roku 1951. Fotografie obřích stop ve sněhu přiživily spekulace o himálajských tvorech, o nichž věda neví. Od té doby mnoho údajných očitých svědků na celém světě tvrdilo, že podobné tvory zahlédli.

Mnoho kultur zná legendy o vlasatých a chlupatých bytostech podobných člověku či lidoopům. Většinou se skrývají v divočině, a proto je málokdo viděl.

Yetti neboli migoj

Tito velcí humanoidní tvorové jsou v Himálaji známí jako yetti nebo migoj, v Severní Americe mají bigfoota nebo saskače, na Kavkaze alamastyho, na Sumatře orangpendeka. Je jich však mnohem víc.

Vědci se nyní rozhodli, že s pomocí moderních vědeckých technik poprvé podrobí zkoumání vzorky, které údajně pocházejí z těchto tvorů. "Je to oblast, do níž se každý seriózní vědec pouští s určitými obavami. Je plná výstředních a naprosto scestných zpráv," říká jeden z iniciátorů projektu Bryan Sykes z Oxfordské univerzity.

ČTĚTE TAKÉ:

Vědci chtějí využít poslední poznatky z oblasti genetické analýzy a výsledky pak otisknout v prestižních odborných časopisech. "Byly provedeny testy DNA na údajných sněžných mužích a jim podobných, ale technologie testování, zvláště vlasů, se mezitím hodně zlepšily díky pokroku v soudním lékařství," řekl Sykes agentuře Reuters.

,

Konec cukrárny, jež zná chutě Smíchova. Motivace je pryč, říká majitelka

Cukrářka Klára Frycová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po otevření dveří pod růžovým vývěsním štítem se nos návštěvníka i přes nasazenou roušku zaplní vůní čokolády....

Jací jsme v posteli podle hvězd? Blíženci experimentují, Štíry sex ovládá

Znamení zvěrokruhu - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium O lásku je třeba pečovat stejně jako o zdraví. Proto se oslava svátku zamilovaných, který připadá na 14. února, zdá...

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

Bezdomovci na pražském Andělu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...

Napište deníček o lásce a vyhrajte láhev prosecca
Napište deníček o lásce a vyhrajte láhev prosecca

Romantika, trapas, legrace, vášeň, sex… to všechno možná máte spojené se vzpomínkou na nějakou svou lásku. Pojďte se o svůj příběh podělit s...