Úterý 24. listopadu 2020svátek má Emílie 4 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Ozonovou vrstvu ohrožují čtyři nové plyny. Nikdo neví, kde vznikají

Ozonová vrstva. Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ozonová vrstva. Ilustrační foto. | foto: Shutterstock

LONDÝN Čtyři nové skleníkové plyny, zřejmě produkované lidmi, ohrožují podle vědců ochrannou ozonovou vrstvu naší planety. Koncentrace těchto sloučenin v atmosféře jsou zatím malé a nepředstavují bezprostřední nebezpečí, v případě dvou z nich ale rostou znepokojivým tempem. Největší problém ovšem podle zpravodajského serveru BBC News představuje fakt, že doposud nebyl zjištěn jejich zdroj.

Obavy, které způsobila ozonová díra, vedly od poloviny 80. let k omezování až úplnému zákazu používání různých typů chlorfluorovaných uhlovodíků (CFC), především pak freonů, používaných v minulosti mimo jiné v ledničkách, klimatizacích či sprejích.

Nyní ale výzkumníci z britské University of East Anglia odhalili výskyt čtyř nových plynů, které ničí ozon a dostávají se do atmosféry z dosud nezjištěných zdrojů. Tři z těchto sloučenin jsou chlorfluorované uhlovodíky (CFC) a jeden patří mezi hydrochlorfluorované uhlovodíky (HCFC).

"Náš výzkum odhalil čtyři plyny, které se do 60. let v atmosféře vůbec nevyskytovaly, což naznačuje, že je produkuje lidstvo," uvedl vedoucí výzkumu Johannes Laube.

Vědci tyto plyny objevili analýzou stálé sněhové pokrývky Antarktidy, z jejíchž vzorků lze zjistit složení atmosféry za posledních až 100 let. Kromě toho experti zkoumali i současné vzorky vzduchu odebrané v odlehlém mysu Cape Grim v Tasmánii.

Plyny ještě dlouho nezmizí

Na základě tohoto výzkumu odborníci odhadli, že do atmosféry bylo vypuštěno asi 74 000 tun zmíněných plynů. Dva z nich se prý přitom v atmosféře hromadí vysokým tempem, což vyvolává obavy.

"Identifikace těchto čtyř nových plynů je velmi znepokojující, protože přispívají k ničení ozonové vrstvy," konstatoval Laube. "Nevíme, odkud jsou tyto nové plyny vypouštěny, to by se mělo vyšetřit. Možnými zdroji jsou chemikálie pro výrobu prostředků na hubení hmyzu a rozpouštědla na čistění elektronických součástek," dodal Laube.

ČTĚTE TAKÉ:

"Ony tři chlorfluorované uhlovodíky se navíc v atmosféře rozpadají velmi pomalu, takže i kdyby byly tyto emise okamžitě zastaveny, budou ve vzduchu přítomny ještě mnoho následujících desetiletí," upozornil Laube.

Také další vědci připouštějí, že ačkoli stávající koncentrace těchto plynů jsou malé a nepředstavují bezprostřední riziko, mělo by se pracovat na zjištění jejich původu. "Tato studie svědčí o tom, že ničení ozonové vrstvy není věcí minulosti," poznamenal Piers Forster z britské University of Leeds.

Ozonová vrstva

  • Ozonová vrstva, která je součástí atmosféry země a nachází se 15 až 30 kilometrů nad zemským povrchem, hraje klíčovou roli při blokování škodlivého ultrafialového záření, jež mimo jiné způsobuje u lidí rakovinu a u zvířat například problémy s rozmnožováním.
  • V roce 1985 byla nad Antarktidou objevena obrovská "ozonová díra". Experti označili za hlavního viníka freony. Tyto plyny byly vynalezeny ve 20. letech minulého století a ve velkém se používaly v chladicích zařízeních a jako hnací médium ve sprejích.
  • Na základě Montrealského protokolu z roku 1987, který je považován za jednu z nejúspěšnějších ekologických dohod v historii, bylo používání freonů silně omezeno. Úplný zákaz výroby freonů vešel v platnost v roce 2010.
,

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...