Sobota 4. dubna 2020svátek má Ivana 11 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Vědci bádají, zda odchované kachny neohrožují ty původní

Kačer a kachna | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kačer a kachna | foto: Shutterstock

PLZEŇ V české přírodě se množí atypicky zbarvené a prokřížené divoké kachny, což je podle některých ornitologů vliv masivního vypouštění uměle odchovaných kachen myslivci. Zda je tomu opravdu tak, ověřují přírodovědci. Řekl to Karel Makoň z plzeňské záchranné stanice živočichů, který dlouhodobě sleduje zimování vodního ptactva na řekách v Plzeňském i Karlovarském kraji.

Vědci se snaží zjistit, zda a do jaké míry ovlivňuje původní populaci kachny divoké dlouhodobé vypouštění uměle odchovaných kachen. "Dokonce jsem totiž slyšel i teorii, že původní populace kachny divoké je z našich rybníků těmito polokrotkými jedinci vytlačována, částečně promořena a zdegenerována," uvedl Makoň.

Problémem se podle Makoně několik let zabývá i Přírodovědecká fakulta Univerzity Karlovy. "Spolu s kolegy z kroužkovací stanice Národního muzea jsme při odchytu kachen v Plzni na Berounce několikrát nabírali i krevní vzorky právě na DNA," dodal.

"Trochu jiná" kachna

Ochránci doposud sice připouštěli, že je nějaká divoká kachna světlejší, drobnější a "trochu jiná", ale odmítali, že by se v přírodě objevovaly kachny půl na půl s kachnou domácí.

O tom, do jaké míry je to problém a jak moc je původní populace divokých kachen vlastně ohrožena, se zatím vedou pouze teoretické debaty.

Podle Makoně se teprve uvidí, co konkrétního přinesou jednotlivé výzkumy a projekty. Fotografie nezvykle zbarvených kachen pořídili někteří ornitologové.

"Kolega Bohumil Mášek velice pěkně nafotil několik atypicky zbarvených kachen divokých na řece Ohři v Karlových Varech," řekl Makoň.

Podobné fotografie už získali ochránci zvířat například od Karla Machače z Tachovska a Václava Kováře z Plzně-jihu. Divoké kachny nyní začínají hnízdit, na zimovištích už nejsou vidět.

,
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!