Čtvrtek 4. června 2020svátek má Dalibor 22 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Vědci budou hledat nová antibiotika ve velkých hloubkách moří

Léky (ilsutační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Léky (ilsutační foto) | foto: Shutterstock

Projekt v hodnotě osmi milionů liber (asi 236 milionů korun) chystá mezinárodní vědecký tým vedený experty z Aberdeenské univerzity. Jeho cílem je pokusit se objevit nová antibiotika na dně oceánů, napsal zpravodajský server BBC News.

Tým bude pátrat po zatím neobjevených chemických látkách živých organismů, které se vyvinuly v hlubokých mořských příkopech. Podle profesora Marcela Jasparse vědci doufají, že najdou "příští generaci" léků bojujících proti infekcím.

ČTĚTE TAKÉ:

Jen hrstka vzorků zatím byla posbírána z oceánských příkopů; hlubokých, úzkých údolí v mořském dně, která mohou klesat až do hloubky téměř 11 kilometrů. Vědci věří, že existuje velký potenciál objevit antibiotika v těchto extrémních podmínkách. Život v tomto nesmírně nepříznivém prostředí je doslova odříznutý od okolního světa a v každém příkopu se vyvíjel odlišně.

Mezinárodní tým bude z lodí spouštět zařízení na sbírání vzorků do hlubin příkopů, aby získal usazeniny ze dna. Pak se vědci pokusí vypěstovat unikátní bakterie a houby ze sedimentů, z nichž by potenciálně mohla vzniknout nová antibiotika.

Výzkum odstartuje na podzim

Projekt začne letos na podzim v tichomořském Atacamském příkopu asi 160 kilometrů od pobřeží Chile a Peru. Výzkum financovaný Evropskou unií bude rovněž zkoumat mořské příkopy u Nového Zélandu, Antarktidy či Norska.

Vědci svým výzkumem chtějí zvrátit trend, kdy nadbytečné - a často zbytečné - předepisování antibiotik vede k rychlému nárůstu bakterií, které jsou vůči nim odolné. Lékařští odborníci varují, že účinná antibiotika by mohla rychle dojít.

"Pokud neuděláme nic, abychom proti tomuto problému bojovali, pak se během deseti nebo dvaceti let vrátíme zpátky do 'před-antibiotické doby', kdy bakterie a infekce, jež jsou v současnosti snadno léčitelné, budou smrtelné," tvrdí vedoucí projektu Marcel Jaspars.

Podle jeho slov nebyla registrována "úplně nová" antibiotika od roku 2003, "částečně kvůli nedostatku zájmu farmaceutických společností, pro které nejsou antibiotika dost výnosná".

,
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!