Neděle 29. března 2020svátek má Taťána 10 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Vědci budou v Praze zkoumat plazmové spékání a stříkání

Plazmové stříkání | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Plazmové stříkání | foto: Reprofoto

PRAHA Moderním pracovištěm plazmového stříkání a spékání bude nově vybudovaná Laboratoř plazmových technologií Ústavu fyziky plazmatu Akademie věd ve Vědeckotechnickém parku Výzkumného a zkušebního leteckého ústavu (VZLÚ) v Praze Letňanech.

Vědci v ní budou vytvářet nové materiály a zkoumat možnosti jejich povrchových úprav. O otevření laboratoře informoval tiskový odbor akademie. Oddělení Materiálového inženýrství Ústavu fyziky plazmatu zkoumá působení plazmatu, kterého je v ústavu k dispozici několik typů, na různé materiály.

Při interakci nastávají v pevných materiálech významné změny, které mohou být využity především k úpravě jejich povrchů nebo k přípravě materiálů zcela nového typu.

ČTĚTE TAKÉ:

Plazmové stříkání umožňuje vývoj a výrobu ochranných povlaků z různých kovových i keramických materiálů nebo jejich směsí. Plazmové nástřiky keramických tepelných bariér jsou potřebné při výrobě turbín nebo zařízení, kde se pracuje za zvýšených teplot. Používají se jako antikorozní či antiabrazivní (odolnost proti otěru, teplotě či chemickým vlivům) ochrana, s uplatněním ve sklářském průmyslu, metalurgii a dalších oborech.

České plazmatrony jsou unikátní

Plazmové spékání je technologie, při které se extrémně stlačeným keramickým nebo kovovým práškem pouští silný elektrický proud, což vede ke vzniku kompaktního materiálu. Tento proces je oproti klasickému spékání výrazně rychlejší.

Tato metoda se intenzivně rozvijí v posledních 10 až 15 letech. Ve světě dnes funguje kolem 300 takových zařízení, zhruba dvě třetiny z nich v Japonsku, kde tato technologie vznikla. Čeští vědci budou tuto technologii využívat ke studiu základních fyzikálních mechanismů procesu a k přípravě speciálních materiálů, které jinou metodou připravit nelze.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Žádané jsou unikátní české plazmatrony. V oddělení termického plazmatu je totiž patentován přístroj k vytváření plazmových nástřiků nebo k ekologické likvidaci odpadů - vodou stabilizovaný plazmatron WSPR. Několik systémů WSPR bylo dodáno do Japonska, Belgie a USA, zájem projevily Čína, Jižní Korea a Austrálie.

,
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Otestováno: Jak vašim nejmenším chutnalo organické mléko a kaše Kendamil?
Otestováno: Jak vašim nejmenším chutnalo organické mléko a kaše Kendamil?

Dvacet testerek mělo možnost vyzkoušet organické kaše a mléka Kendamil. Ty jsou vyrobeny z kvalitního plnotučného mléka a obsahují důležité vitamíny a minerály, které děťátko potřebuje pro správný vývoj a růst. Jak v testu dopadly?

Najdete na Lidovky.cz