Úterý 7. července 2020svátek má Bohuslava 20 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Vědci budou zkoumat chování ryb při práci těžké techniky v korytě

Ryby - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ryby - ilustrační foto | foto:  Petr Topič, MAFRA

BRNO Na vybraných menších moravských tocích budou vědci a Povodí Moravy zkoumat, jaký mají stavební práce s těžkou technikou v korytech řek vliv na život ryb. Pro účely výzkumu ryby očipují. Z výsledků má vyplynout, jak změnit stavební postupy, aby se ryb dotkly co nejméně, uvedl v tiskové zprávě mluvčí Povodí Moravy Petr Chmelař.

Výzkum začne v září v Beskydech. „Půjde o šest lokalit, na každé budou vědci osm hodin. Předběžně se počítá se Zákopeckým potokem, Starozuberským potokem a Dolnopaseckým potokem v okolí Rožnova pod Radhoštěm. Výsledky budou hotové až rok poté,“ upřesnil Chmelař. Toky v chráněné krajinné oblasti na severu Moravy patří k nejčistším.

Vědci budou sledovat dva druhy ryb, vranku pruhoploutvou a pstruha obecného. Vranka nemá plynový měchýř, proto žije u dna a pohybuje se spíš přískoky než plaváním. Zároveň je indikátorem čistoty vody. Výzkumníci ryby nejprve odchytí a implantují jim vysílačky, potom budou sledovat jejich pohyb při mechanických úpravách říčního dna.

„Vodohospodáři budou simulovat podmínky zásahů těžké techniky do koryta. Budou rýpat do břehů, kalit vodu, popojíždět, přeorávat dno či přehazovat kameny,“ uvedl ředitel závodu Horní Morava Jiří Zedníček.

Z výsledků výzkumu bude možné zjistit, jak stavební zásahy ovlivňují rybí společenství, jestli jedinci hynou, případně jestli jim hrozí poranění a jak se při úpravách pohybují. „Zásahy do koryt jsou každodenní činností, proto nás život v řece a dopady naší činnosti zajímají,“ uvedl generální ředitel Povodí Moravy Jan Hodovský.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...

Hledáme 30 testerek: Pojďte s námi otestovat 6 druhů BIO příkrmů!
Hledáme 30 testerek: Pojďte s námi otestovat 6 druhů BIO příkrmů!

Pro 30 z vás jsme si připravili 6 různých druhů příkrmů HiPP v BIO kvalitě. Těšit se můžete na masová i čistě zeleninová jídla.