Neděle 20. září 2020svátek má Oleg 22 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

‚Chová se podobně jako chřipka?‘ Vědci budou zkoumat vliv počasí na covid-19, zapojí se i Česko

Aleš Urban z Ústavu fyziky atmosféry převzal Prémii Otto Wichterleho z rukou... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Aleš Urban z Ústavu fyziky atmosféry převzal Prémii Otto Wichterleho z rukou... | foto:  Petr Topič, MAFRA

Praha Souvislosti nemoci covid-19 s počasím vrtají hlavou mnoha lidem. Jen málokteří mají příležitost podniknout vlastní zkoumání jako čerstvý nositel Prémie Otto Wichterleho Aleš Urban z Ústavu fyziky atmosféry. Na podzim se spolu s ostatními kolegy z více než čtyřiceti zemí světa chystá porovnat data a zjistit, jak se s novým koronavirem vypořádat. „Budeme zkoumat vliv počasí na rozšíření pandemie v jednotlivých státech,“ potvrdil Lidovky.cz.

Cílem výzkumu bude podle jeho slov na základě statistické analýzy dat modelovat vliv rozličných meteorologických prvků na šíření koronaviru. Vědci vycházejí z hypotézy, že nový koronavirus je velmi podobný chřipkovému viru. „Zároveň ale hraje roli mnoho dalších faktorů, a i čísla z některých zemí naznačují, že vliv počasí bude spíše nevýznamný,“ řekl Urban.

Proto budou vědci brát ohled také na různá opatření vlád, která se velmi liší stát od státu, a také například na to, že lidé před uzavřením hranic hodně volně cestovali. „Proto bude poměrně obtížné prokázat nějaký významný vliv počasí,“ přiznává.

Ne nepodstatné je podle něj i to, že v zimě pobývají lidé mnohem více uvnitř budov nebo v hromadných dopravních prostředcích a méně chodí ven než v létě. „To je věc, která také přispívá k šíření viru, stejně jako množství slunečního záření související s tvorbou vitaminu D, který výrazně přispívá k imunitě. Domnívám se, že ke zpomalení šíření koronaviru mohlo přispět i hezké a teplé počasí v dubnu,“ řekl Urban a dodal, že kvůli deštivému začátku léta se později může vyskytnout jedno či více několikadenních období s extrémně vysokými teplotami.

Prestižní ocenění

Prémii Otto Wichterleho, což je každoroční prestižní ocenění Akademie věd ČR (AV ČR) udělované od roku 2002 mladým výzkumníkům do 35 let, letos kromě Aleše Urbana získalo dalších 21 mužů a žen z celkem 39 nominovaných. Všichni dosáhli špičkových výsledků ve svých oborech v rámci živé i neživé přírody a společenských věd a zároveň se pyšní vědeckými tituly. Ocenění jim v úterý v Lannově vile v Praze předala předsedkyně AV ČR Eva Zažímalová.

„Mnozí předchozí laureáti se velmi dobře uplatnili ve vědeckém světě,“ řekla šéfka akademie. K nim patří například biochemik Jan Konvalinka, fyzik Tomáš Jungwirth nebo chemici Pavel Jungwirth a Evžen Bouřa.

Otto Wichterle byl vynikající český vědec světového formátu, jenž mimo jiné vynalezl měkké kontaktní čočky. Po listopadu 1989 se stal prezidentem tehdejší Československé akademie věd.

Všelichová: V Turecku právo neplatí, udělala jsem chybu a dostala lekci

Markéta Všelichová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Markéta Všelichová, dívka, která byla v Turecku odsouzena za terorismus, když se přidala ke kurdským milicím YPG,...

Kůže je zrcadlem vnitřních chorob, říká lékař. Jaké nemoci může ukázat?

Petr Arenberger, kožní lékař a ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyrážka s pupínky, puchýřky i problémová pigmentová znaménka dokážou pěkně znepříjemnit život, ale mohou být také...

Bavorsko kouká přes hranice se znepokojením. Jsou tu mnohem přísnější než Češi

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Bavorsko sleduje vývoj v České republice se znepokojením. Proticovidová opatření, která patří několik měsíců ve...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!