9. prosince 2005 12:16 Lidovky.cz > Relax > Věda

Vědci: Hrozba asteroidu vyžaduje akci

LONDÝN  Planetka se strašidelným názvem Apophis může zasáhnout Zemi v roce 2036 a způsobit zkázu rovnou ekvivalentu výbuchu sto tisíc atomových bomb svržených na Hirošimu. Vědci proto naléhají na vlády, aby se zamýšlely nad odvrácením nebezpečí. Informoval o tom britský list The Guardian.

Podle původních předpokladů měl kus kamene o průměru asi 390 metrů ohrozit pozemský život v roce 2029, ale přesnější výpočty ukázaly, že mine zemský povrch ve výši 36.000 kilometrů, kde jsou například umístěny spojovací geostacionární družice, tedy v kosmickém měřítku doslova o vlásek. Vědci si však nejsou jisti, zda takové štěstí bude mít Země o sedm let později, kdy Apophis zkříží dráhu Země znovu.

Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) uvedl, že exploze po dopadu asteroidu by postihla tisíce kilometrů čtverečních území a zvedla by do ovzduší množství prachu, které by zastínilo sluneční záření pro celou planetu.

Zásah na poslední chvíli? Nemožné

Vědci upozornili, že není na místě váhavé rozhodování, jak se k nebezpečí postavit, protože vývoj technologií schopných odchýlit dráhu kosmického zabijáka potrvá desetiletí.

Asteroid dostal název podle staroegyptského boha zla a zkázy, který sídlil ve věčných temnotách a velel armádě démonů rápících lidi. Každý den se pokoušel pohltit sluneční loď, na které bůh Ra putoval po obloze. Většinou býval zobrazován v
podobě obřího hada. Starověcí Egypťané mu říkali Apep či Apop, Američané použili pro název řeckou transkripci.

Ve Spojených státech už nyní uvažují o přesnějším sledování tohoto nebezpečného tělesa. Bývalý americký astronaut a velitel modulu Apollo 9 Russell Schweickart navrhl americkému kongresu vyslání kosmické sondy k Apophisu. Na povrch by
umístila radar a vysílací zařízení. Podle údajů o pohybu asteroidu, které by zařízení dodávalo na Zemi, by bylo možné přesně určit, zda a hlavně v jaké vzdálenosti v dubnu 2029 Zemi mine. 

Měření poloh asteroidu z jeho povrchu by bylo přesnější než optická a radarová měření ze Země. Doplněno by mohlo být seizmometrem pro měření změn na povrchu i uvnitř tělesa.

ČTK
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vývoz žumpy se značně prodraží. Vyplatí se investice do čističky?

Žumpy a septiky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Legální likvidace splašků stojí ročně desetitisíce a s novým zákonem se ještě zvýší poptávka po vyvážení žump. Cena...

TAMARA KLUSOVÁ: Porodní domy jsou pro mě zlatou střední cestou
TAMARA KLUSOVÁ: Porodní domy jsou pro mě zlatou střední cestou

Tamara Klusová – zpěvačka, autorka knížky, manželka oblíbeného muzikanta, ale hlavně trojnásobná maminka. Jaké bylo její vlastní dětství, kde dobíjí baterky a jaké porody se svými dětmi prožila? To se dozvíte v našem rozhovoru.