Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Indoevropské jazyky prý vznikly dříve, před 9000 lety

Moderní indoevropské jazyky, včetně angličtiny, vznikly v oblasti nynějšího Turecka před asi 9000 lety. Tvrdí to alespoň tým novozélandských vědců, který o svém nálezu informoval v odborném časopisu Science. Dosud se přitom podle BBC mělo převážně za to, že tyto jazyky vznikly na jihozápadě dnešního Ruska před 5000 lety.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
IR

i. rasmonn

3. 9. 2012 5:06
češi

pochází z indie? tomu věřím pochází od různých řek stěhovali se do europy do čech kolem 6 tého století možná dříve , ale mají to v krvi ,lháři praotec čech a jeho bratr Lech ten založil udajně polsko lži a fabulace, jako  Álojs Jirásko,který opisoval nebo kopíroval fabulátora Hájka, a kronikář Kosmas.

Všichni tři lháři , češi jsou zkrátka přistěhovalci z různých krajů,ale kam se přistěhují ,tam chtějí aby jim to patřilo nebo aby tam vládli už i v irsku si o nich štěbetají vrabci .

0 0
možnosti
PH

P. Hrubiš

3. 9. 2012 22:26
Re: češi

Kde jste vyčetl, že Češi pocházejí z Indie? Termín "indoevropský" jen odráží fakt, že indoevropskými jazyky se mluví od Evropy po Indii (což samozřejmě neznamená, že mezi Indií a Evropou jsou výhradně indoevropské jazyky)...

0 0
možnosti
PH

P. Hrubiš

2. 9. 2012 23:23
Bludy pavědecké obludy

1) Moderní ide. jazyky v oblasti Turecka NEVZNIKLY. Studie, z níž "článek" opisuje, hovoří o vzniku ide. prajazyka, který je, žekněme prapra...dědečkem dnešních moderních jazyků. Názor o tzv. pontském původu praide. oproti tzv. anatolskému původu je

sdílen většinou indoevropeistů.

2) Bohužel byl dotyčný zdrojový článek množstvím lingvistů odmítnut jako metodologicky neobhajitelný. Někteří zástupci médií však raději chňapnou po bombastické novině, aby měli co napsat, aniž si cokoliv ověří a zeptají se někoho, kdo se v oboru pohybuje.

3) V češtině se užívá termínu prajazyk, zatímco protojazyk, pokud používán, většinou znamená něco jiného, např. formu komunikace vývojově předcházející jazyku.

4) Doporučuji zadat do vyhledávače mezi uvozovky "How The Press Misinterprets Scientific Studies" a dozvíte se, jak dochází k podobným mylným interpretacím a zavádějícím zprávám v médiích. :-)

0 0
možnosti
ZK

Z. Kulhánková

27. 8. 2012 22:22
Co je to za nesmysl?

Angličtina že vznikla v Turecku před 9000 lety? To může napsat jenom totální lingvistický analfabet.

0 0
možnosti
JK

J. Kottas

27. 8. 2012 21:28
Před 9000 lety vznikla i angličtina?

A to za tolik let už s ní nemohli něco pokrokového udělat? Tento archaický jazyk, který shodou okolností jakž takž ovládám je tak zastaralý, že chudáci žáci křiví hubu a přikusují si jazyk, aby se došišlali k nějakému výsledku. Víte, že čeština je jedním z nejpokrokověji vyvinutých jazyků?

God preserve us against such tongue-twisters! Do something with it!

0 0
možnosti
MT

M. Taneček

27. 8. 2012 21:50
Re: Před 9000 lety vznikla i angličtina?

Co je na češtině pokrokového ? Původně slovanský jazyk, který se stal hybridem všeho, co se kolem nás točilo za poslední tisíciletí, který je ve stádiu, že už nerozumíme pomalu ani větu ostatním slovanským jazykům ...

0 0
možnosti