Sobota 29. února 2020svátek má Horymír 6 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Vědci, jeviště, 3 minuty a porota. Populární show FameLab míří do ČR

Vědkyně, ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vědkyně, ilustrační foto | foto: Shutterstock

PRAHA Britská rada s Nadačním fondem Karla Janečka vyhlásily soutěž FameLab pro mladé vědce a vědkyně. Tato zábavná soutěž se zrodila ve Velké Británii v roce 2004 a úspěšně se šíří po světě.

Účastníkům nabízí šanci zlepšit svou schopnost vědu popularizovat. Zároveň si klade za cíl přinést publiku aktuální ukázky toho, čím se současná věda zabývá, uvedla manažerka projektu Dáša Sephton.

Tři minuty na jevišti
Do soutěže se mohou zapojit mladí vědci a vědkyně nebo studenti a studentky, kterým je alespoň 21 let a pracují nebo studují v České republice. Každý soutěžící má tři minuty času na jevišti, aby publiku a odborné porotě vysvětlil, nad čím bádá, aby zaujal, pobavil a přesvědčil o významu své vědecké práce.

ČTĚTE TAKÉ:

Během prvních dvou víkendů v dubnu proběhnou oblastní kola soutěže v Praze a ve Zlíně. Dvě nejlepší pětice postoupí do národního kola.

Vítěz pojede na finále do Anglie
Deset finalistů se 16. až 17. dubna zúčastní dvoudenního školení vedeného anglickými a českými experty na komunikaci, prezentaci a spolupráci s médii. Vítěz květnového národního kola bude reprezentovat Českou republiku v anglickém Cheltenhamu v mezinárodním červnovém finále soutěže.

Odbornou porotu povede Michael Londesborough, anglický vědec, který žije a pracuje v České republice. V Ústavu anorganické chemie v Řeži se zabývá výzkumem bóru a také se intenzivně věnuje popularizaci vědy.

Předseda Akademie věd Jiří Drahoš.

Soutěž zaštítil předseda Akademie věd Jiří Drahoš. Organizačně na ní spolupracuje Občanské sdružení Adeto a Nadace Tomáše Bati. Přihlášky se přijímají do 25. března 2011. Přihlášky jsou k dispozici webových stránkách www.britishcouncil.cz, www.adeto.eu nebo www.nfkj.cz.

,
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....