Neděle 11. dubna 2021svátek má Izabela 17 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Vědci kritizují aroganci Grantové agentury ČR

Pracovník německé laboratoře testuje přítomnost bakterie Escherichia coli. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pracovník německé laboratoře testuje přítomnost bakterie Escherichia coli. | foto: Reuters

PRAHA Akademický sněm Akademie věd, který se sejde ve čtvrtek, bude zřejmě provázet ostrá diskuse o kolapsu informačního systému Grantové agentury České republiky. Vědci viní vedení agentury z nepromyšleného utrácení peněz a z arogance vůči předkladatelům projektů.

Kolaps systému považují jen za vyústění celkově špatného vedení agentury. "Několik dnů se už o ničem jiném nediskutuje," řekl bývalý předseda Akademie věd Václav Pačes. Šéf agentury Petr Matějů je takřka na každém zasedání sněmu terčem ostré kritiky. Přestože je na sněm zván, zasedání se neúčastní.

ČTĚTE TAKÉ:

Agentura musela kvůli rozsáhlé poruše úložiště dat zastavit a zrušit vyhlášené veřejné soutěže ve výzkumu a inovacích. Nové veřejné soutěže vyhlásí v polovině května, potvrdil již dříve ředitel agentury.

'Věda a vzdělanost se podřizuje podnikatelské sféře'

Akademikům rovněž stále vadí vládní metodika hodnocení výsledků vědecké práce, kterou odsoudil i audit zahraničních expertů vyžádaný ministerstvem školství. Požadují vyřešení tohoto problému ještě dříve, než bude sestavován rozpočet, protože hodnocení podle této metodiky je podkladem pro rozdělování peněz na výzkum a vývoj.

Grantová agentura

Grantová agentura byla založena v roce 1993. Poskytuje finanční podporu na vědecké projekty. Ročně agentura dostává až 1800 žádostí o grant, zhruba třetina uspěje. Průměrné roční náklady na jeden projekt jsou kolem 650.000 korun.

Šéf akademie Jiří Drahoš v této věci odeslal dopis vedení vládní Rady pro výzkum, vývoj a inovace, které předsedá premiér Petr Nečas (ODS). Obává se totiž dalšího snížení dotace akademii ze státního rozpočtu.

Akademikové si také stěžují na údajné snahy podřídit vědu a vzdělanost výhradně zájmům podnikatelské sféry. Volají po silnějším a koordinovanějším odporu akademické obce. Je podle nich třeba dosáhnout stavu, kdy budou stanoviska odborné veřejnosti k vědě a vzdělanosti respektována jako východiska pro rozhodování politiků.

Členové sněmu si také vyslechnou informace o stavu příprav realizace dvou velkých vědeckých infrastruktur, které se budují s finanční podporou Evropské unie. Jde o superlaser ELI ve středočeských Dolních Břežanech a o biomedicínské a biotechnologické centrum BIOCEV ve Vestci u Prahy.

,

Konec cukrárny, jež zná chutě Smíchova. Motivace je pryč, říká majitelka

Cukrářka Klára Frycová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po otevření dveří pod růžovým vývěsním štítem se nos návštěvníka i přes nasazenou roušku zaplní vůní čokolády....

Jací jsme v posteli podle hvězd? Blíženci experimentují, Štíry sex ovládá

Znamení zvěrokruhu - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium O lásku je třeba pečovat stejně jako o zdraví. Proto se oslava svátku zamilovaných, který připadá na 14. února, zdá...

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

Bezdomovci na pražském Andělu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...

Nastartujte svůj den kvalitní snídaní. 50 rodin otestuje Ranní chlebík s vitamínem D
Nastartujte svůj den kvalitní snídaní. 50 rodin otestuje Ranní chlebík s vitamínem D

Přihlaste se do velkého testování a ochutnejte novinku od Penamu – Ranní chlebík s vitamínem D, chia, červenou quinou a dýňovými semínky. Dodá...