Sobota 10. dubna 2021svátek má Darja 15 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Vědci na Madagaskaru objevili chameleona o velikosti slunečnicového semínka. Jeho druh čelí odlesňování

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto: Tadeáš Šíma

BERLÍN Mezinárodní tým vědců objevil na Madagaskaru nový poddruh chameleona, který je velký asi jako slunečnicové semínko. Podle nich by mohlo jít o nejmenšího zástupce třídy plazů na světě. Informovala o tom agentura Reuters.

Tým výzkumníků z Německa a Madagaskaru objevil jednoho samečka a jednu samičku miniaturního poddruhu chameleona při expedici v severní části Madagaskaru. Poddruh pojmenovali Brookesia nana.

Sameček nanochameleona má tělo dlouhé jen 13,5 milimetru, čímž je nejmenším ze všech zhruba 11 500 známých druhů plazů, uvedla Zoologická státní sbírka v Mnichově. Jeho celková délka od hlavy po špičku ocasu je 22 milimetrů.

„Srovnání s 51 dalšími druhy chameleonů ukázalo, že nejmenší druhy mají v poměru k tělesné velikosti největší genitálie,“ uvedl Mark Scherz z Univerzity v Postupimi, který se na zkoumání chameleona podílel. „U nanochameleona činila jejich délka 18,5 procenta tělesné délky, což byla pátá nejvyšší hodnota ze všech zkoumaných druhů chameleonů,“ dodal.

Samička nově objeveného poddruhu je o něco větší než sameček. Tělo má dlouhé 19 milimetrů a celkem měří 29 milimetrů.

Dva jedinci různého pohlaví jsou jedinými známými zástupci druhu. „Navzdory velkému úsilí se nepodařilo nalézt další exempláře,“ uvedli vědci. Podle nich je ale nový druh úzce příbuzný s o něco větším chameleonem Brookesia micra, jehož objev byl ohlášen v roce 2012.

„Životní prostředí nanochameleona bohužel čelí odlesňování,“ uvedl další člen mezinárodního týmu Oliver Hawlitschek z univerzity v Hamburku. Oblast, ve které se nový chameleon Brookesia nana našel, ale podle něj před časem madagaskarské úřady začaly chránit. „Takže přežije,“ dodal vědec.

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

Vadí mi, když u nás Slováci nemluví česky, říká hlasová poradkyně

Nazývá věci pravými jmény a je jí jedno, jestli se někdo urazí nebo se bude... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nazývá věci pravými jmény a je jí jedno, jestli se někdo urazí nebo se bude pohoršovat. Je dost zralá a dost zaměstnaná...

Cestu do Egypta nedoporučuji. Covid tu prodělat nechcete, říká velvyslanec

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V turistických letoviscích jsou nemocnice pro pacienty s covidem-19. Je však třeba mít dobré pojištění v případě...