Středa 8. dubna 2020svátek má Ema 3 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Vědci na Srí Lance objevili pavouka velkého jako lidský obličej

Vědci v odlehlé vesnici na Srí Lance objevili vzácný druh obrovského pavouka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vědci v odlehlé vesnici na Srí Lance objevili vzácný druh obrovského pavouka. | foto: Pics: British Tarantula Society/ Ranil Nanayakkara

SRÍ LANKA Vědci v odlehlé vesnici na Srí Lance objevili vzácný druh obrovského pavouka, který je velký jako lidský obličej. Dosud neznámý jedovatý druh pojmenovali Poecilotheria rajaei.

Jen nohy obří tarantule měří dvacet centimetrů. Pavouk má jedinečné žluté značení na končetinách a výrazný růžový pásek kolem těla. Nový druh byl nalezen ve válkou poničeném severu jihoasijské země vědci z organizace Sri Lanka's Biodiversity Education and Research (BER). Informaci o novém objevu vědců přinesl server new.sky.com.

Druh pavouka byl pojmenován Poecilotheria rajaei podle jména policejního důstojníka Michaela Rajakumara Purajaha, jenž vedl výzkumný tým přes nebezpečné džungle a oblast zmítanou občanskými nepokoji.

Vědci v odlehlé vesnici na Srí Lance objevili vzácný druh obrovského pavouka.

Pavouk má jedinečné žluté značení na končetinách a výrazný růžový pásek kolem těla.

Pavouka jako první nalezl před třemi lety vesničan v Mankulamu, který zabil mužskou variantu druhu. Vědci si okamžitě uvědomili, že s podobným exemplářem se ještě nesetkali. Proto byla vyslána skupina, která měla za úkol najít jeho žijící příbuzné. Poecilotheria rajaei byl nakonec objeven v bývalém lékařském domě areálu vesnické nemocnice.

Spoluzakladatel BER Ranil Nanayakkara serveru wired.com řekl: "Místo nálezu je docela vzácné. Obecně dávají přednost starým stromům, ale vzhledem důsledku odlesňování a nedostatku vhodné lokality, hledají útočiště ve starých budovách."

Nanayakkara  se domnívá, že pavouk je příbuzný s třídou jihoamerického tarantule, která zahrnuje i druh Goliath bird-eater, jednoho z největších pavouků na světě. V jiné zprávě Nanayakkara uvedl, že žádná z tarantulí nalezená na Srí Lance nemá jed smrtící pro člověka. Nehledě na to by Poecilotheria rajaei měl být schopen zabíjet zvířata jako ještěrky, myši, malé ptáky a hady.

Premium

Která auta jsou skutečně bezpečná? Crash testy versus realita

Folksam je na trhu od roku 1908 a patří k největším švédským pojišťovnám. Od... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Setkáváme se s názory, že auta jsou navrhována tak, aby dosáhla dobrých výsledků v nárazových testech. Díky Folksamu...

Premium

Trend u rozvodů: čím dál více dětí končí ve střídavé péči

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Neustálé pendlování mezi dvěma domácnostmi dětem škodí, varují odborníci. Ve střídavé péči je v Česku stále více dětí....

Premium

Když je střílečka povinná. Hraju hry a platí mě za to, říká člen týmu Brute

Filip Dolenský, profesionální hráč počítačových her | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Má k dispozici fitness trenéra, mentálního kouče, psychologa a ve škole individuální studijní plán. Tedy servis...