Čtvrtek 23. ledna 2020svátek má Zdeněk -2 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Vědci našli na Sibiři 18 000 let staré štěně. Pravděpodobně jde o nejstaršího nalezeného psa

Nejstarší nalezené štěně. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nejstarší nalezené štěně. | foto: Sergey Fedorov/NEFU

MOSKVA Tým ruských „lovců klů“ se před rokem vydal na Sibiř, kde chtěl v permafrostu najít pozůstatky mamutů z doby kamenné. Místo toho ale nalezl mrtvé štěně, které ve zmrzlé půdě leželo přibližně 18 000 let. Silné mrazy a led nedovolily jeho tělu, aby se rozložilo. Má perfektně zachovalé zuby, srst, ale i řasy. Štěně bylo asi dva měsíce staré, když zemřelo.

Badatelé zvíře našli v létě roku 2018 v trvale zamrzlé půdě poblíž řeky Indigirka, severovýchodně od Jakutska na Sibiři - města, které je považováno za nejchladnější na světě. Tělo díky mrazu zůstalo celé a zachovaly se z něho dokonce i chlupy, řasy, sametový čumák a tlapky. 

Nejstarší nalezené štěně.
Nejstarší nalezené štěně.

Nálezu v oblasti, kde se vyskytovali mamuti, vědci podle listu Moskovskij komsomolec zprvu nepřikládali žádný význam, domnívali se, že šlo o psa z předminulého století. Až později, s přispěním švédských expertů, se podařilo zjistit, o jaký unikát jde.

„Jen si představte, že tohle štěně leželo v zemi ve stejné pozici a stavu po dobu 18 000 let. Bylo třeba zacházet s ním velmi opatrně, očistit jeho tělo krok po kroku. Ukázalo se, že tak výborný stav, v jakém tělo je, je extrémně raritní pro druhy z daného historického období,“ komentoval svůj nález ruský vědec Sergey Fedorov. 

Pracovníci, kteří štěně zkoumají, ho pojmenovali „Dogor“, což v jakutštině znamená „přítel“, zároveň lze jméno chápat i jako otázku, zda jde o pozůstatky psa nebo vlka (dog or - pes nebo). Stejně dobře jako tělo je zachováno i DNA. Podle dosavadních výsledků testů Dogor vykazuje známky obou druhů, informuje deník Washington Post.

Příčina smrti štěněte zatím nebyla zjištěna. Podle jeho tělesné polohy je pravděpodobné, že před smrtí nebyl ve stavu tísně. 

Vědcům, kteří studují pozůstatky prehistorických zvířat, ruský Dálný východ v posledních letech odkryl mnohé poklady, a to i kvůli tání věčně zmrzlé půdy vlivem změn klimatu. Často tyto nálezy jako první objeví právě lovci mamutích klů.

Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...

OTESTOVÁNO: Jak děti bavily věcičky od Fischer Price?
OTESTOVÁNO: Jak děti bavily věcičky od Fischer Price?

Čtrnáct maminek z řad blogerek otestovalo věci pro děti a miminka od značky Fisher-Price. Jak si usínáčky (vydra a ježek), houpátka, sedátka a tři druhy deček vedly v testu přísných kritiků – jejich dětí?