Sobota 18. ledna 2020svátek má Vladislav 3 °C déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Vědci našli v oblasti Mekongu 367 nových druhů rostlin a zvířat

Vzácní delfíni - orcely tuponosé (Orcaella brevirostris) v řece Mekong | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vzácní delfíni - orcely tuponosé (Orcaella brevirostris) v řece Mekong |

HANOJ Od netopýra-hrbáče až po obří létající veverku; vědci působící v oblasti Mekongu v jihovýchodní Asii za poslední dva roky našli 367 nových živočišných i rostlinných druhů. Vyplývá to ze zprávy, kterou zveřejnil Světový fond pro ochranu přírody (WWF).

 Ovšem kvůli trvale neudržitelnému rozvoji i nenasytné poptávce po mase volně žijících zvířat či luxusních druzích dřeva, kvůli nimž se kácí lesy, jsou prakticky všechny nově objevené druhy ohrožené, anebo v krátké době budou, varoval fond.

Mekong

Širší oblast Mekongu zahrnuje Thajsko, Kambodžu, Barmu, Vietnam, Laos a jihozápadní čínskou provincii Jün-nan. Seznam nově objevených druhů, kterému dominují rostliny, obsahuje i 24 druhů ryb, 21 obojživelníků, 28 plazů, jednoho ptáka a tři savce.

Jihovýchodní Asie má vyšší podíl ohrožených druhů savců než kterákoli jiná oblast na světě, uvedl odborník WWF Thomas Gray. Jeden z nově objevených druhů - obří létající veverka - byl objeven na trhu s masem divokých zvířat v Laosu. V přírodě se ho zatím najít nepodařilo. "To jen ilustgruje osud mnoha druhů v této oblasti," řekl Gray.

Podle zprávy WWF nelegální obchod s volně žijícími zvířaty nyní na světě dosáhl objemu nejméně 16 miliard dolarů ročně. A právě nelegální obchod kvůli masu i částem těl používaným v tradiční medicíně nebo na výrobu luxusních doplňků nejvíce ohrožuje biodiverzitu v oblasti Mekongu.

,
Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...

ROZHOVOR: Rozvod si můžete zjednodušit s pomocí mediátorky
ROZHOVOR: Rozvod si můžete zjednodušit s pomocí mediátorky

V současné době se zdá, že udržet si manželský vztah, je stále těžší. Pokud je rozvod nevyhnutelný, pomoci může mediace. Tou se zabývá Mgr. Eva Vaňková, která působí jako rozvodová mediátorka a advokátka.